Ամերիկյան դոլարը կշարունակի թանկանալ, քանի որ Հայաստանում առաջիկայում կդիտվի դոլարի պակաս: Այս մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Հայաստանի Գործատուների հանրապետական միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը: Ըստ նրա, հաջորդ տարի 1 ԱՄՆ դոլարը կարժենա մոտ 460, իսկ 2014-ին` 520 դրամ:
ՀԳՀՄ ղեկավարն ընդգծել է, որ Հայաստանը դոլար է ստանում 6 հիմնական աղբյուրներից` արտահանում (2011-ին 1,3 մլրդ դոլար), փոխանցումներ ( 2011-ին 2 մլրդ, ըստ պաշտոնական տվյալների), վարկեր տարբեր միջազգային դոնորներից, իրական զբոսաշրջություն, երկիր մտնող իրական դրամաշնորհներ և ռեզերվային հիմնադրամի միջոցներ, որոնք երբեմն ծախսում է պետությունը: «Այդ միջոցները հիմնականում օգտագործում են ներկրողները, որոնք պետք է դոլար ձեռք բերեն, որպեսզի իրականացնեն արտաքին առևտուր: Նախորդ տարի ներկրումների ընդհանուր ծավալը կազմել է 4.1 մլրդ դրամ»,-ընդգծել է նա:
Մակարյանի խոսքով, այս թվին ավելանում է 1 մլրդ դոլար` առաջիկա 2 տարիներին արտաքին պարտքը մարելու համար: «Տարեկան կտրվածքով մեզ անհրաժեշտ է լրացուցիչ 500 մլն դոլար: Այդ 500 մլն մենք չենք կարող ավելացնել արտահանման կամ փոխանցումների ծավալներն ավելացնելու հաշվին, քանի որ նման կտրուկ աճ չի լինի»,-ընդգծել է նա:
«Ես հաշվարկել եմ, որ եթե այդ կես միլիարդը բաժանել ընդհանուր պահանջարկին, ապա 10-11 տոկոսով կավելանա դոլարի պահանջարկը: Եվ հետևաբար, եթե դոլար պահանջարկը մեծանում է, իսկ ծավալը չի մեծանում է, ապա բարձրանում է նրա գինը»,-հավելել է Մակարյանը:
ՀԳՀՄ նախագահն ընգծել է, որ դրամի արժեզրկումն ունի և դրական, բացասական հետևանքներ, մասնավորապես դա ձեռնտու է այն արտահանողների համար, ովքեր փոխանցումներ են ստանում արտերկրից: Մյուս կողմից, դոլարի ամրապնդման դեպքում աճում են ներկրվող ապրանքների գները:

14 Июнь 2012 - 10:08 AMT
Американский доллар продолжит дорожать, так как в Армении в ближайшее время будет наблюдаться дефицит долларов. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил председатель Республиканского союза предпринимателей (РСР) Армении Гагик Макарян. По его словам, в следующем году курс доллара составит примерно 460 драмов, а в 2014 примерно 520 драмов за доллар.
Глава РСР отметил, что у Армении получает доллары из 6 основных источников: экспорт ( $1,3 млрд в 2011-м), трансферты ( в 2011-м по официальным данным примерно $2млрд), кредиты от различных международных доноров, реальный туризм, различные гранты входящие в страну, и средства резервных фондов, которые тратит иногда государство. “Эти средства в основном используют в основном импортеры, которые должны приобрести доллары, чтобы осуществить внешнюю торговлю. В прошлом году обьем импорта составил $4,1 млрд”,- отметил он.
По словам Маркаряна, к этой цифре добавится $1 млрд на выплату внешнего долга за ближайшие два года. “В годом разрезе нам нужно дополнительно $50О млн. Эти $500 млн мы не может добавить за счет увеличения объемов трансфертов или экспорта, так как не будет такого резкого роста”,- отметил он.
“Я подсчитал, что если эти полмиллиарда разделить на общий спрос, то на 10-11% увеличится спрос на доллары. И следовательно, если спрос на доллар увеличивается , но объем не растет, то повышается его цена”,- добавил Маркарян.
Глава РСР отметил, что обесценивание драма имеет как положительные, так и отрицательные последствия, в частности выгодно для экспортеров и тех граждан, которые получают трансферты из-за рубежа. Но с другой стороны, при укреплении доллара растут цены на импортируемые товары.