Մեկնարկել է «Smart country թվային լուծումներ ինովացիոն տեսության համար» ԴիջիԹեք բիզնես ֆորումը, որին այս տարի մասնակցում են 59 տեղական և արտասահմանյան ընկերություններ։
«Եթե նախորդ տարի 40 կազմակերպություն էր մասնակցում ֆորումին, ապա այս տարի` 59, որից 38 տեղական, 21-ը` արտասահմանյան: Ֆորումնին մասնակցում են կազմակերպություններ Մակեդոնիայից, Բուլղարիայից, Հունաստանից, Մոլդովիայից, Դանիայիից, Նիդեռլանդնեիրց, Մեծ Բրիտանիայից և այլ երկրներից»,–ֆորումի բացմանն ասաց Ինֆորմացիոնտեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության նախագահ Կարեն Վարդանյանը։ Իսկ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն էլ իր խոսքում նշեց, որ ֆորումն արդեն իր ուրույն տեղն ունի ՏՏ զարգացման ոլորտում, քանի որ այն ստեղծում է փորձի փոխանակման համար հարթակ։
«Ֆորումն ապացուցել է իր կենսունակությունը, մեզ մոտ ՏՏ ոլորտի զարգացումը դրա վառ ապացույցն է, այսօր ՏՏ ոլորտը անհամաեմատ ավելի արագ տեմպերով է զարգանում և բոլոր ցուցանիշներով առաջ է տարածաշրջանի բոլոր երկրներից, մինչդեռ հինգ տարի առաջ զիջում էինք տարածաշրջանի երկրներին բոլոր ցուցանիշներով»,–ասաց վարչապետը:
ԴիջիԹեք բիզնես ֆորումը կազմակերպվում է արդեն հինգերորդ անգամ։ Այն կտևի երկու օր։ Ֆորումի ընթացքում կանցկացվի «Տեխնոլոգիաների ներդրմանը նվիրված կոնֆերանս», «Տեխնոլոգիական սեմինարնեի շարք» և DigiTec Buisness ցուցահանդես:

15 Июнь 2012 - 09:18 AMT
В Ереване стартовал 5-ый ежегодный бизнес-форум “DigiTech 2012” под девизом “Цифровые решения Smart Country для инновационной экономики”, в котором в этом году принимают участие 59 местных и иностранных компаний.
“Если в прошлом году в форуме участвовало 40 организаций, то в этом году их число достигло 59, из которых 38 – местные, а 21 – иностранные компании. В форуме принимают участие компании из Македонии, Болгарии, Греции, Молдовы, Дании, Нидерландов, Великобритании и других стран”, – сказал директор Союза предприятий информационных технологий Армении (СПИТ) Карен Варданян.
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян в своей речи отметил, что Армении должна сформировать в долгосрочной перспективе экономику, которая базируется на знаниях, поскольку интеллект является важным ресурсом для экономики, о чем свидетельствуют темпы развитиеэя сферы ИТ в стране.
“Форум доказал свою жизнеспособность, и стремительное развитие сферы ИТ служит доказательством этому. Рост числа занятых в сфере ИТ компаний сегодня достигает уровня занятости в горнодобывающей отрасли. В Армении показатель роста ИТ самый высокий среди стран региона. Также очень важно увеличение числа участников и посетителей форума, данная сфера нуждается в притоке профессиональных кадров”, – сказал Тигран Саркисян.
Бизнес-форум “DigiTech” проводится уже в пятый раз. Он продлится два дня. В ходе форума будет организован “Ряд технологических семинаров”, а также выставка “DigiTec Buisness”.