Կիևում տեղի ունեցավ Շվեդիայի ու Անգլիայի ֆուտբոլի ազգային հավաքականների հանդիպումը Եվրո-2012 խմբային փուլի երկրորդ տուրի շրջանակներում: Ռոյ Հոջսոնի թիմը կարողացավ հաղթանակ տանել 3:2 հաշվով:
Առաջին գոլը խփեցին անգլիացիները՝ աչքի ընկավ «Լիվերպուլի» հարձակվող Էնդի Քերոլը, որը օգտվեց ավագ և ակումբակից Սթիվեն Ջերարդի փոխանցումից: 5 րոպե անց կարմիրների ևս մեկ ներկայացուցիչ Գլեն Ջոնսոնը ինքնագոլ գրացեց, իսկ հետո Օլոֆ Մելբերգը շվեդներին առաջ տարավ հաշվում:
Երկրորդ խաղակեսի մեջտեղում փոխարինման դուրս եկած Տեո Ուոլկոտը գրեթե առաջին իսկ րոպեին հաշիվը դարձրեց 2:2, իսկ Դենիել Ուելբեկի գոլը նույն Ուոլկոտի մասնակցությամբ 78-րդ րոպեին առաջին հաղթանակը բերեց Անգլիայի հավաքականին Եվրոպայի առաջնությունում:
Շվեդիան կորցրեց փլեյ-օֆում պայքարը շարունակելու շանսերը: D խմբում 4-ական միավոր ունեն Անգլիան ու Ֆրանսիան, Ուկրաինան ունի 3 միավոր: Վերջին խաղում կհանդիպեն Անգլիան և Ուկրաինան, Ֆրանսիան ու Շվեդիան:

На поле НСК "Олимпийский" в Киеве состоялась встреча национальных сборных Швеции и Англии в рамках второго тура группового этапа EURO-2012. Команда Роя Ходжсона в насыщенном событиями матче сумела одержать победу со счeтом 3:2.
Первый гол был забит англичанами – отличился нападающий "Ливерпуля" Энди Кэрролл, воспользовавшийся пасом капитана и одноклубника Стивена Джеррарда.
Спустя пять минут после перерыва еще один представитель красных в команде Роя Ходжсона Глен Джонсон отметился автоголом, а следом Олоф Мелльберг, оказавшийся выше всех в штрафной площадке англичан, и вовсе вывел шведов вперед.
На экваторе второго тайма вышедший на замену Тео Уолкотт сделал счет 2:2 едва ли не своим первым касанием по мячу, а гол Дэниэла Уэлбека при участии того же Уолкотта на 78-й минуте принес сборной Англии первую победу на чемпионате Европы.
Швеция потеряла шансы на продолжение борьбы за титул в плей-офф турнира. В группе D по 4 очка имеют Англия и Франция, Украина набрала 3 очка. В последнем матче сыграют Англия- Украина и Франция-Швеция.