Հունիսի 15-ին ՀՀ նկարիչների միությունում բացվել է ճապոնացի անվանի փիլիսոփա, գրող, կրթական-մշակութային և հասարակական գործիչ Դայսակու Իկեդայի ֆոտոլուսանկարների անհատական ցուցահանդեսը: Դայսակու Իկեդայի ստեղծագործական ժառանգությունը բազմազան է` բանաստեղծություններ, պոեմներ, էսսեներ, ճանապարհորդությունների մասին ակնարկներ, փիլիսոփայական աշխատություններ: Գրական ձիրքից բացի նա տիրապետում է լուսանկարչի շնորհին ևս, հավերժացնելով Երկիր մոլորակի գեղեցկությունը:
Հայ- ճապոնական մշակութային կապերի զարգացման գործում ունեցած ավանդի համար` Դայսակու Իկեդան պարգևատևվել է ՀՀ մշակույթի նախարարության Ոսկե մեդալով, հայտնում է ՀՀ մշակույթի նախարարության պաշտոնական կայքը:
Դայսակու Իկեդան ծնվել է 1928 թվականին Տոկիոյում: Ֆուձի ինստիտուտն ավարտելուց հետո 1947 թվականին ընդունել է բուդդայականության ուսմունքը և 1960 թվականին դարձել` ճապոնական «Սոկա Գակկայ ինտերնեյշնլ» միջազգային բուդդայական ասոցիացիայի նախագահ: 1983 թվականին մարդասիրական գործունեության համար արժանացել է Միացյալ ազգերի կազմակերպության Խաղաղության մրցանակի դափնեկրի կոչմանը: Դայսակու Իկեդան աշխարհի 200 համալսարանների պատվավոր դոկտոր-պրոֆեսոր է:

16 Июнь 2012 - 09:51 AMT
15 июня в Союзе художников Армении открылась персональная выставка фоторабот известного японского философа, писателя, деятеля культуры и образования, а также общественного деятеля Дайсаку Икеды. Творческое наследие Дайсаку Икеды многогранно: это и стихотворения, поэмы, эссе, заметки о путешествиях, философские труды, увлечение фотографией.
Все краски мира говорят сами за себя в этих полных философского смысла, молчаливых, но полных значения фотоснимках – распахнутых Дайсаку Икедой окнах в природу. Каждая фотография – словно мудрый диалог двух сущностей: Природы и Человека. Покой и вечность, мимолетность мгновений, созидательные или разрушающие начала. Наиболее частые темы фотоснимков – любимый автором Токио, величественная Фудзияма, цветы. А еще — земля, воздух, вода и огонь.
Дайсаку Икеда родился 2 января 1928 года в Токио в семье торговца водорослями, в послевоенное время окончил институт Фудзи, в 1947 году принял учение буддизма. В 1960 году стал третьим президентом японского светского буддийского общества "Сока Гаккай", в 1975 году основал международную буддийскую ассоциацию "Soka Gakkai International". В 1983 году за гуманистическую деятельность был удостоен звания лауреата премии ООН. Дайсаку Икеда – почетный доктор-профессор 200 университетов мира в более чем 80 странах мира.