Հարավային Կովկասում ՀԲ տարածաշրջանային գրասենյակի ղեկավար է դարձել Հենրի Քերալին, որն այս պաշտոնում կփոխարինի Ասադ Ալամին:
Ըստ Քերալիի, նա կշարունակի ՀԲ քաղաքականությունը տարածաշրջանում:
«Մենք կաշխատենք բանկային համակարգի զարգացման ուղղությամբ Ադրբեջանում, Վրաստանում ու Հայաստանում: ՀԲ-ն ռազմավարական ծրագիր ունի ողջ տարածաշրջանի համար»,-ասել է Քերալին:
Քերալին պաշտոնապես պաշտոնը կստանձնի հուլիսի 1-ին: Քերալին Ուգանդայի և Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացի է և տարածաշրջանային կառավարման փորձ ունի Հարավային Ամերիկայում, Աֆրիկայում, Արևելյան և Հարավային Ասիայում, Կենտրոնական Ասիայում ու Եվրոպայում:

Henry Kerali has been appointed as the new head of the World Bank (WB) regional office in the South Caucasus.
Kerali will replace Asad Alami.
Kerali told journalists in Tbilisi that he will continue the WB consistent policy in the region.
"We will work on development of the banking system in Azerbaijan, Georgia and Armenia," he said. "WB has a strategic plan for the region and it will be implemented in the future. We will establish contacts with civil society representatives and strategic partners in the region."
Kerali will officially take office from July 1. He is a citizen of Uganda and Great Britain. He has experience in regional governance in the countries of South America, Africa, East and South Asia, Central Asia and Europe, according to Trend.