Հունիսի 15-ին Կ. Ստանիսլավսկու անվան Ռուսական դրամատիկական թատրոնը հայ հանդիսատեսի դատին հանձնեց Էդուարդո դե Ֆիլիպոյի «Ֆիլումենա Մարտուրանո» կատակերգությունը`Ալեքսանդր Գրիգորյանի բեմադրությամբ: Ալեքսանդր Գրիգորյանը տևական ժամանակ գտնվել է Մոսկվայում, որտեղ հրավեր էր ստացել Օլեգ Տաբակովի ղեկավարած թատրոնից և պետք է հանձներ «Ֆիլումենա Մարտուրանո» ներկայացումը, սակայն անսպասելի առողջական լուրջ խնդիրների պատճառով բժիշկները Տաբակովին արգելել են ծանր ֆիզիկական լարվածություն պահանջող դերեր կատարել: Ներկայացումը Մոսկվայում չի կայացել: Գլխավոր դերում Տաբակովից զատ, պետք է հանդես գար Օլեգ Տաբակովի կինը` Մարինա Զուդինան:
Ներկայացումից առաջ Գրիգորյանն ասել է, որ Երևանի ռուսական թատրոնում բեմադրած ներկայացումն ունի միանգամայն այլ լուծումներ. «Սա ընդհանրապես կապ չունի այն ներկայացման հետ, որի վրա տևական ժամանակ աշխատել եմ»: Հայ դերասանների առջև Գրիգորյանը միանգամայն այլ խնդիրներ է դրել: «Սա իմ նոր ներկայացումն է: Սկսած բեմի ձևավորումից: Տաբակովի թատրոնում, ի դեպ, բեմի ձևավորման համար ծախսվել էր մոտ 25.000 դոլար: Արդյունքում պատվիրված դեկորները օգտագործվել են Տաբակովի հոբելյանական երեկոյի բեմը ձևավորելու համար»,- շեշտել է Գրիգորյանն ու հավելել, որ ռուսական թատրոնը մեծ դժվարությամբ է հովանավոր գտել, որպեսզի ի կատար ածի «Ֆիլումենա Մարտուրանո» ներկայացումը: Ներկայացման գլխավոր հերոսուհու դերը մարմնավորող ՀՀ վաստակավոր արտիստուհի Իռա Հարությունյանն ասել է, որ «Ֆիլումենա Մարտուրանո» ներկայացումը հայ ռեժիսորների բեմադրությամբ իրեն բախտ չի վիճակվել տեսնել: «Մեր ներկայացման մեջ Ֆիլումենան ոչ թե կին է, որն իր սեփական հաջողության մասին է տենչում, այլ կին է, ում համար առաջնայինը` ընտանիքն ու երեխաներն են»,-ընդգեծել է դերասանուհին:
Հավելենք, որ հունիսի 16-ին թատրոնի բեմում նույն ներկայացումն է երկրորդ կազմով: Ներկայացման մեջ հանդես կգան դերասաններ Էրվին Ամիրյանը, Անուշ Սարգսյանը, Անաիդա Գաբրիելյանը և այլք:

15 июня в Ереванском русском драматическом театре им. К. Станиславского на суд армянского зрителя была представлена комедия “Филумена Мартурано” известного итальянского комедиографа, актера и режиссера Эдуардо де Филиппо в постановке Александра Григоряна.
Александр Григорян долгое время находился в Москве, он получил приглашение от театра Олега Табакова, где должен был поставить спектакль “Филумена Мартурано”. Однако но из-за проблем со здоровьем Олегу Табакову врачи запретили исполнять роли, требующие физического напряжения. Спектакль в Москве так и не состоялся. Одну из главных ролей должна была сыграть супруга Олега Табакова – Марина Зудина.
До начала спектакля Григорян сказал, что в данной постановке присутствуют совершенно иные решения, нежели в московской. “У этого спектакля нет ничего общего с тем спектаклем, над которым я длительное время работал”. Перед армянскими актерами Григорян поставил совершенно иные задачи. “Это моя новая постановка. Здесь все по-новому: начиная от декораций и оформления сцены. Кстати, для оформления сцены Табакову пришлось потратить 25 000 долларов. В итоге заказанные декорации были использованы для оформления сцены юбилейного вечера Олега Табакова”, – отметил Григорян, добавив, что театру им. Станиславского с большим трудом удалось найти спонсора.
16 июня на сцене театра тот же спектакль будет сыгран в ином составе. В нем сыграют Эрвин Амирян, Ануш Саркисян, Анаида Габриэлян и др.