Հայաստանի Հանրապետության մշակույթի նախարարության և Իտալիայի արտաքին գործերի նախարարության միջև պատմամշակութային ժառանգության պահպանման, ուսումնասիրման և վերականգնման բնագավառում իրականացվող համագործակցային ծրագրի շրջանակում Միլանի պոլիտեխնիկը կազմակերպելու է ռեստավրացիոն դասընթաց: Այդ մասին մամլո ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղակալ Արև Սամուելյանը:
Պայմանագիրը կնքվել է 2011 թ-ի ապրիլին, և այդ ընթացքում արդեն իրականացվել են որոշակի ծրագրեր:
Հայաստանում Իտալիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Բրունո Սկապինին ուրախությամբ նշեց, որ ծրագիրը երկկողմ համագործակցության լավ առիթ է, և որ այն կարժևորի հայ մասնագետների գիտելիքները պատմամշակութային ոլորտում: Ծրագրին աջակցում է նաև ՀՀ կրթության և գիտության նախարարը: Հնագիտական դասընթացները սկսվում են հունիսի 18-ից և կշարունակվեն մինչև դեկտեմբեր: Որմնանկարների պահպանմանը և վերականգնմանը նվիրված դասընթացը կսկսվի հունիսի 25-ին:
Տեսական դասընթացը կանցկացվի ԵՃՇՊՀ-ի ճարտարապետության ֆակուլտետում, գործնական պարապմունքները՝ Արուճի պեղավայրում: Դասախոսությունները կվարեն Միլանի պոլիտեխնիկի դասախոսներ Սուզաննա Բորտոլոտտոն, Անդրեա Գարձուլինոն, Մատիլդե Մարձուլլոն, Լուիջի Մարինոն, Ջովաննա Բանիասկոն:

В рамках программы сотрудничества в области сохранения, изучения и восстановления историко-культурного наследия Министерства культуры Армении и МИД Италии в политехническом вузе Милана планируется организация курсов по реставрации. Об этом во время пресс-конференции сказала заместитель министра культуры РА Арев Самуэлян.
Соглашение подписано в апреле 2011 года, в течение прошедшего времени был реализован ряд программ. Чрезвычайный и полномочный посол Италии в Армении Бруно Скапини с удовлетворением отметил, что данная программа является неплохим поводом для развития двустороннего сотрудничества.
Реализации программы оказывает содействие министр образования и науки РА. Археологические курсы стартуют 18 июня и продлятся до декабря. Курсы по восстановлению и сохранению фресок стартуют 25 июня.
Теоретические курсы будут проводиться на архитектурном факультете ЕАСГИ, а практические занятия будут проходить на месте археологических раскопок в Аруче. Лекции будут читать преподаватели политехнического вуза Милана Сюзанна Бортолотто, Андреа Гардзулино, Матильде Мардзулло, Луиджи Марино, Джованна Баниаско.