Լեհական ոստիկանությունը Եվրոպայի ֆուտբոլի առաջնության մեկնարկից ի վեր զանազան իրավախախտումների համար 515 մարդ է բերման ենթարկել, երեքշաբթի օրը հայտնել է Լեհաստանի ՆԳ նախարար Յացեկ Չիխոցկին:
Նախարարի տվյալների համաձայն` բերման ենթարկվածներից 362-ը Լեհաստանի քաղաքացիներ են, 153-ը` օտարերկրացիներ` առավելապես Ռուսաստանի քաղաքացիներ: Լեհերի մեծ մասը բերման է ենթարկվել հունիսի 12-ի անկարգություններից հետո: Այդ ժամանակ բերման էին ենթարկվել նաև ավելի քան 20 ռուսներ, սակայն հիմնական մասը ոստիկանությունում է հայտնվել հունիսի 16-ին` Ռուսաստան – Հունաստան հանդիպումից առաջ: Ներկա պահին նրանցից յոթը շարունակում են հսկողության տակ մնալ:
Բերման ենթարկվածներից մոտ 90-ը արագացված կարգով դատապարտվել են: Երկու ռուսներ կռիվների համար երկու և երեք ամսվա ազատազրկման են դատապարտվել, մնացածներն ազատ են արձակվել կամ էլ տուգանվել կամ պայմանական ժամկետի դատապարտվել:
Ինչպես նշել է Վարշավայում ՌԴ դեսպանատան մամլո քարտուղար Մարիա Չեկալևա-Դեմիդովսկայան, դիվանագիտական առաքելությունը պատրաստ է դատապարտված ռուսներին ազգականներից լիազորություններ ստանալուց հետո փաստաբանների օգնություն տրամադրել բողոքարկման համար:

19 Июнь 2012 - 09:42 AMT
Польская полиция задержала с начала чемпионата Европы по футболу 515 человек за различные правонарушения, заявил во вторник глава МВД Польши Яцек Чихоцкий.
По данным министра, из задержанных – 362 гражданина Польши и 153 иностранца, преимущественно граждан России. Большая часть поляков была задержана после беспорядков 12 июня. Тогда же были задержаны более 20 россиян, но основная часть попала в полицию 16 июня перед матчем Россия-Греция. На данный момент из них семеро продолжают оставаться под стражей.
Около 90 задержанных были осуждены в ускоренном режиме. Два россиянина за драки получили два и три месяца тюрьмы, остальные были отпущены или отделались штрафами и условными сроками.
Как отметила пресс-атташе посольства РФ в Варшаве Мария Чекалева-Демидовская, дипмиссия готова обеспечить осужденным россиянам помощь адвокатов для подачи апелляции поле получения полномочий от родственников.