АТР-ն կշարունակի Լոնդոնի Queen’s Club մրցաշարի եզրափակչում Դավիթ Նալբանդյանի զանցանքի հետաքննությունը: Միանգամայն հավանական է, որ թենիսիստը կարող է նոր պատիժ կրել:
Նալբանդյանը կոտրել է գովազդային վահանակն ու վնասել գծային մրցավարի ոտքը, հաղթանակն անմիջապես շնորհվել է նրա մրցակից Մարին Չելիչին: Դրանից հետո թենիսիստը քննադատել է АТР ղեկավարությանը՝ նշելով, որ այն շատ հարցերում ընտրության իրավունք չի տալիս խաղացողներին:
Թենիսիստը տուգանվել է առավելագույն՝ 12 560 դոլարով, ինչպես նաև զրկվել է բոլոր վականիշային միավորներից ու դրամական պարգևից, որ վաստակել էր Queen’s Club-ում:
Ինչպես նշում է АТР ներկայացուցիչը, թենիսիստի վարքագիծը վերջին 12 ամիսներին հաշվի կառնվի նրա գործի քննության ժամանակ: Պարգևատրման արարողության ժամանակ Նալբանդյանը ներողություն է խնդրել իր արարքի համար:
Այս տարվա սկզբին Նալբանդյանը Australian Open-ում տուգանվեց 8 000 դոլարով՝ Ջոն Իսներից պարտություն կրելուց հետո ջրով մրցաշարի աշխատակիցներից մեկին ցողելու համար: Ինչպես հայտնում է ATP ներկայացուցիչը, թենիսիստի վարքը վերջին 12 ամիսներին հաշվի կառնվի նրա գործի քննության ժամանակ:
Ամեն դեպքում Նալբանդյանն այնուամենայնիվ կմասնակցի Ուիմբլդոնին, նույնիսկ որակազրկման դեպքում թենիսիստի բողոքարկումը կհետաձգի դրա իրագործումը, բացի այդ, ATP մրցաշարերում մարզիկների որակազրկման միասնական կանոն չկա:
Բացի այդ, երկուշաբթի Սքոթլանդ Յարդի ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ Լոնդոնի ոստիկանությունը բողոք է ստացել, որի համաձայն Նալբանդյանին մեղադրում են մրցավարին միտումնավոր ֆիզիկական վնաս հասցնելու մեջ: Ներկայումս հետաքննությունը շարունակվում է, ընդ որում բողոքի հեղինակի անունը չի հրապարակվում, հայտնում է gotennis.ru-ն:

ATP продолжит расследование по факту проступка Давида Налбандяна в финале турнира Queen’s Club в Лондоне. Весьма вероятно, что теннисист может понести дальнейшее наказание.
Налбандян разбил рекламный щит и поранил ногу боковому судье, победа незамедлительно была присуждена его сопернику Марину Чиличу. После этого теннисист высказал критику в адрес руководства ATP, отмечая, что оно не предоставляет игрокам права выбора по многим вопросам.
Теннисист оштрафован на максимальную сумму- 12 560 долларов, которую можно взыскать с игрока непосредственно на турнире, а также лишен всех рейтинговых очков и призовых, заработанных на Queen’s Club.
При этом по статьям кодекса АТР Налбандяну грозят дальнейшие штрафы, а также дисквалификация. На церемонии награждения Налбандян извинился за свой проступок.
В начале этого года на Australian Open Налбандян был оштрафован на 8 000 долларов за то, что после поражения от Джона Иснера облил водой одного из сотрудников турнира. Как сообщает представитель ATP, поведение теннисиста за последние 12 месяцев будет принято во внимание при дальнейшем рассмотрении дела.
В любом случае, Налбандян скорее всего не пропустит Уимблдон: даже в случае дисквалификации апелляция теннисиста отложит данное решение, кроме того у "мэйджоров" и турниров ATP нет единого норматива о дисквалификации спортсменов.
Помимо всего прочего, в понедельник представитель Скотланд-Ярда заявил, что в лондонскую полицию поступила жалоба, согласно которой Налбандян обвинялся в умышленном причинении физического ущерба судье матча. В настоящее время расследование продолжается, при этом имя подателя жалобы не разглашается, сообщает gotennis.ru.