Հայ մեծահարուստ և բարերար Գալուստ Գյուլբենկյանի թուրքական Կեսարիայի Թալաս քաղաքի ապարանքները վերածվելու են «բուտիկ-պանդոկի»: Այդ մասին հայտնում է Թուրքիայում հրատարակվող հայկական «Մարմարա» օրաթերթը:
Թերթի փոխանցմամբ շենքի սեփականատերը Նեջիպ Դինչերն է: Շենքը կառուցվել է 200 տարի առաջ, և մեկ հարկն արդեն փլված է: Տարբեր տարիների ընթացքում շենքն ունեցել է բազմաթիվ սեփականատերեր, և Դինչերն այն գնել է ստամբուլցի բժշկից:
Թուրքիայի հայ ճարտարապետներից մեկն ասել է, որ այդ տարածաշրջանում շատ հին շենքեր են քանդվել, և պետք է գոհ մնալ, որ Գյուլբենկյանի տունը կանգուն է:
Շենքի նոր սեփականատերն ասել է, որ քաղաքը զբոսաշրջիկներին հյուրընկալելու պահդոկ կունենա և կկոչվի «Գյուլբենկյան պանդոկ»:

19 Июнь 2012 - 11:58 AMT
Дом известного армянского мецената Галуста Гюльбенкяна, расположенный в армянском квартале Талас турецкого города Кесария, в скором времени превратится в “таверну-бутик”. Об этом сообщает армянская газета “Мармара”, выходящая в Турции.
По сообщению газеты, владелец дома – некий Неджип Динчер. Здание было построено около 200 лет назад, и один этаж почти разрушен.
В разные годы у дома были разные владельцы, и нынешний владелец приобрел его у стамбульского врача.
Один из армянских архитекторов Турции сказал, что на данной территории многие старые здания были снесены, и нужно довольствоваться тем, что здание вообще устояло.
Новый хозяин дома сказал, что в городе будет открыта таверна, зазывающая туристов, она будет называться “Таверна Гюльбенкян”.