19 Հունիս 2012 - 15:21 AMT
Հարավային Կորեայի և Խորվաթիայի 13 ֆուտբոլիստ և մարզիչ որակազրկվել է պայմանավորված խաղերի մասնակցելու համար
ՖԻՖԱ-ն Հարավային Կորեայի և Խորվաթիայի 13 ֆուտբոլիստ և մարզիչ է որակազրկել պայմանավորված հանդիպումների մասնակցելու համար:
ՖԻՖԱ-ի դիսցիպլինարային կոմիտեն որոշել է ցմահ որակազրկել Հարավային Կորեայի հավաքականի նախկին ֆուտբոլիստներին, Չոյ Սոն Գուկին` հինգ տարով: Պայմանավորված հանդիպումներն անցկացվել է Հարավային Կորեայում երկրի առաջնության բարձրագույն դիվիզիոնի և Լիգայի գավաթի ժամանակ: Խորվաթիայում ցմահ որակազրկվել են մարզիչ Վինկո Շական, ինչպես նաև «Մեդիմուրյե» ակումբի նախկին ֆուտբոլիստներ Մարիո Դարմոպիլն ու Դանիել Մարադիչը: Նրանք մասնակցել են 2009/10 խաղաշրջանի պայմանավորված հանդիպումներին:
Բոլոր որակազրկվածներն այսուհետ ամբողջ աշխարհում չեն կարողանա զբաղվել ֆուտբոլի հետ կապված գործունեությամբ:

19 Июнь 2012 - 13:09 AMT
ФИФА дисквалифицировала 13 игроков и тренеров из Южной Кореи и Хорватии за участие в договорных матчах
ФИФА дисквалифицировала 13 игроков и тренеров из Южной Кореи и Хорватии за их участие в договорных матчах.
Дисциплинарный комитет ФИФА принял решение дисквалифицировать бывших футболистов сборной Южной Кореи Ким Дон Хена пожизненно, Чой Сон Гука – на пять лет. Договорные матчи проводились в Южной Корее в высшем дивизионе чемпионата страны и в Кубке лиги.
В Хорватии пожизненно были дисквалифицированы тренер Винко Шака, а также экс-игроки клуба “Медимурье” Марио Дармопил и Даниел Мадарич. Они участвовали в договорных матчах в сезоне-2009/10.
“Эти дела в очередной раз доказали, что угроза незаконных игр на тотализаторе и договорных матчей продолжает существовать, – прокомментировал ситуацию глава департамента ФИФА по безопасности Ральф Мучке. – Целостность спорта и особенно футбола подвержена опасности, и ФИФА твердо намерена бороться с этой угрозой и наказывать тех, кто не придерживается правил”.
Все дисквалифицированные отныне не смогут заниматься любой деятельностью, связанной с футболом, во всем мире.