Հունիսի 21-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Լիբանանի հայ համայնքի օրերը Հայաստանում» ծրագրի կապակցությամբ` Երևանի պատմության թանգարանի ցուցասրահում տեղի կունենա լիբանանահայ քանդակագործ Զավեն Խտըշյանի քանդակների անհատական ցուցահանդեսի բացումը:
Զավեն Խտըշյանը ծնվել է 1932թ. Բեյրութում: 1949-1952թթ. ուսանել է Բեյրութի Գեղարվեստների ակադեմիայում: 1958թ. ավարտել է Փարիզի Ազգային բարձրագույն արվեստների դպրոցը:
Նրա հեղինակած գործերից են Հայոց ցեղասպանության առաջին հուշակոթողը Լիբանանում, Լիբանանի մեծագույն մտավորական Ժըպրան Խալիլ Ժըպրանի կիսանդրին, Գարեգին Նժդեհի կիսանդրին, Լիսաբոնի 5 նահատակների հուշարձանը Բեյրութում:
Զավեն Խտըշյանը ճարտարագիտության դասավանդման նոր ծրագրի հեղինակն է:
1976թ. Ֆրանսիայի հանրահայտ Larousse հրատարակչությունը լույս է ընծայել L’art et le monde moderne` «Արվեստը և արդի աշխարհը» հանրագիտարանը, ուր աշխարհի մեծագույն արվեստագետների կողքին հիշատակված է նաև Զավեն Խտըշյանի անունը:
2012թ. Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս Արամ Ա-ի հայրապետական կոնդակով Զավեն Խտըշյանը պարգևատրվել է Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց շքանշանով, հայտնում է ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը:

20 Июнь 2012 - 08:58 AMT
21 июня в связи с реализацией Министерством диаспоры РА программы “Дни армянской диаспоры Ливана” в ереванском Музее истории откроется персональная выставка работ ливанского скульптора армянского происхождения Завена Хтшяна.
Завен Хтшян родился в 1932 году в Бейруте. В 1949-1952 гг. Учился в Академии художеств Бейрута. В 1958 году окончил Национальную высшую школу искусства в Париже.
Он является автором мемориала жертвам Геноцида армян в Ливане, бюсту известного ливанского писателя и философа Джебрана Халила Джебрана, бюсту Гарегина Нжде и др.
Завен Хтшян также является автором новой программы преподавания.
В 1976 году в известном французском издательстве “Larousse” вышла в свет энциклопедия “L’art et le monde moderne” (“Искусство и современный мир”), где наряду с великими деятелями мирового искусства было упомянуто и имя Завена Хтшяна.
В 2012 году Католикос Великого Дома Киликийского Арам Первый наградил Завена Хтшяна орденом “Св. Месроп Маштоц”, сообщают в Министерстве диаспоры РА.