ՖԻՖԱ-ն մտադիր է 20 միլիոն դոլար ներդնել Բրազիլիայում 2014թ. աշխարհի առաջնության նախապատրաստման համար:
Գումարը կածխսվի մարզադաշտերի վերակառուցման և շրջակա միջավայրը վնասակար արտանետումներից պաշտպանելու վրա:
«Այս համաձայնագիրը ԱԱ-2014 կազմկոմիտեի և ՖԻՖԱ-ի միջև ուղղված է ոչ թե ծախսերի նվազեցմանը, այլ աշխարհի առաջնության անցկացումից եկամուտների ավելացմանը»,- ասվում է պաշտոնական հայտարարության մեջ:
ՖԻՖԱ-ի ներկայացուցիչները գտնում են, որ նախապատրաստությունը աշխարհի առաջնությանը վնաս է հասցնում շրջակա միջավայրին, և էկոլոգիական իրադրությունը մրցաշարի անցկացման վայրերում մտահոգում է իրենց:
«ՖԻՖԱ-ն 20 մլն դոլար կհատկացնի, որպեսզի (շրջակա միջավայրի պահպանության) աշխատանքները սկսվեն»,- ճշտվում է հայտարարության մեջ:
«Մենք հուսով ենք, որ 2014թ. աշխարհի առաջնությունը կհիշվի ոչ միայն ֆուտբոլի, այլև մեծ էկոլոգիական և սոցիալական ժառանգություն թողնելու շնորհիվ»,- ասել է ՖԻՖԱ-ի Կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության բաժնի ղեկավար Ֆեդերիկո Ադդիեկին, հաղորդում է rsport.ru-ն:
Ֆուտբոլի 2014թ. աշխարհի առաջնությունը տեղի կունենա հունիսի 12-ից հուլիսի 13-ը Բրազիլիայի 12 քաղաքներում:

FIFA will invest $20 million in green initiatives as part of its sustainability strategy for the 2014 World Cup, according to IANS.
Speaking at an event Tuesday, June 19 FIFA's head of corporate social responsibility, Federico Addiechi said waste management, community support and renewable energy were key areas to benefit from the funds.
"The ultimate goal is to stage an event that uses resources wisely, striking a balance between economic aspects, social development and environmental protection," Addiechi said.
The announcement was made on the eve of the United Nations Rio+20 summit here.
Addiechi said Brazil had set a precedent for future World Cup organizers with its insistence on building green stadiums.
Each of the country's 12 host venues were obligated to provide a comprehensive sustainability plan before being granted a credit line from public lender BNDES.
The initiative has led to all stadiums being fitted with solar generators while water used from showers will be recycled for pitch irrigation.