ՖԻՖԱ-ն մտադիր է 20 միլիոն դոլար ներդնել Բրազիլիայում 2014թ. աշխարհի առաջնության նախապատրաստման համար:
Գումարը կածխսվի մարզադաշտերի վերակառուցման և շրջակա միջավայրը վնասակար արտանետումներից պաշտպանելու վրա:
«Այս համաձայնագիրը ԱԱ-2014 կազմկոմիտեի և ՖԻՖԱ-ի միջև ուղղված է ոչ թե ծախսերի նվազեցմանը, այլ աշխարհի առաջնության անցկացումից եկամուտների ավելացմանը»,- ասվում է պաշտոնական հայտարարության մեջ:
ՖԻՖԱ-ի ներկայացուցիչները գտնում են, որ նախապատրաստությունը աշխարհի առաջնությանը վնաս է հասցնում շրջակա միջավայրին, և էկոլոգիական իրադրությունը մրցաշարի անցկացման վայրերում մտահոգում է իրենց:
«ՖԻՖԱ-ն 20 մլն դոլար կհատկացնի, որպեսզի (շրջակա միջավայրի պահպանության) աշխատանքները սկսվեն»,- ճշտվում է հայտարարության մեջ:
«Մենք հուսով ենք, որ 2014թ. աշխարհի առաջնությունը կհիշվի ոչ միայն ֆուտբոլի, այլև մեծ էկոլոգիական և սոցիալական ժառանգություն թողնելու շնորհիվ»,- ասել է ՖԻՖԱ-ի Կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության բաժնի ղեկավար Ֆեդերիկո Ադդիեկին, հաղորդում է rsport.ru-ն:
Ֆուտբոլի 2014թ. աշխարհի առաջնությունը տեղի կունենա հունիսի 12-ից հուլիսի 13-ը Բրազիլիայի 12 քաղաքներում:

ФИФА собирается инвестировать 20 миллионов долларов на подготовку чемпионата мира 2014 года в Бразилии.
Сумма будет потрачена на реконструкцию стадионов и защиту окружающей среды от вредных выбросов. "Данное соглашение между ФИФА и оргкомитетом ЧМ-2014 направлено не на снижение затрат, а на увеличение доходов от проведения чемпионата мира", – говорится в официальном заявлении.
Представители ФИФА считают, что подготовка к чемпионату мира наносит урон окружающей среде, и экологическая обстановка в местах проведения соревнований вызывает у них опасение.
"ФИФА выделит 20 миллионов долларов для того, чтобы работы (по сохранению окружающей среды) были начаты", – уточняется в заявлении.
По словам руководителя Департамента корпоративной социальной ответственности ФИФА Федерико Аддиеки, при подготовке турнира необходимо найти баланс между "социальными, экономическими и экологическими проблемами".
"Мы надеемся, что чемпионат мира 2014 года все запомнят не только благодаря великолепному футболу, но и за то, что он оставит большое экологическое и социальное наследие", – слова Аддиеки передает rsport.ru.