Բրիտանական արքունիքի գլխավոր հրավիրյալ դիրիժոր, Լոնդոնի կամերային նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար Քրիստոֆեր Ուորեն –Գրինը սիրով է ընդունել Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի առաջարկը` դառնալ նրա գլխավոր հրավիրյալ դիրիժորը:
Մամլո ասուլիսում նա նշեց, որ երբ առաջին անգամ եկավ Հայաստան համագործակցելու ֆիլհարմոնիկի հետ, «սիրահարվեց նվագախմբին»: Այդ իսկ պատճառով երկրորդ անգամ ևս մեծ սիրով եկավ Հայաստան: Այս անգամ նրան էլ ավելի հիացրեց նվագախումբը, և արդյունքում համաձայնվեց դառնալ նվագախմբի գլխավոր հրավիրյալ դիրիժոր:
Առայժմ առաջարկը բանավոր համաձայնության մակարդակի վրա է:
Գերմանացի հայտնի դաշնակահար Բերնդտ Գլեմզերը, ով նույնպես առաջին անգամ չէ ելույթ ունենում Երևանում, ասաց որ միշտ սիրում է գալ Հայաստան, և իրոք տարեց տարի նվագախումբն ավելի լավն է դառնում:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 22-ին դաշնակահարը նվագախմբի հետ ներկայացնելու է Պ. Ի. Չայկովսկու Դաշնամուրի թիվ 2 կոնցերտը:
Համերգը ղեկավարելու է Ուորեն –Գրինը: Համերգի երկրորդ մասում նվագախումբը կկատարի Ֆորեի «Պավան» և Դեբյուսիի «Ծովը» ստեղծագործությունները:

20 Июнь 2012 - 13:14 AMT
Кристофер Уоррен-Грин с радостью согласился стать приглашенным дирижером Филармонического оркестра Армении
Главный британский приглашенный королевский дирижер, художественный руководитель Камерного оркестра Лондона Кристофер Уоррен-Грин с радостью согласился стать главным приглашенным дирижером Филармонического оркестра Армении.
Во время пресс-конференции он признался, что, впервые посетив Армению, “влюбился в Государственный филармонический оркестр”. Именно поэтому он во второй раз с огромной радостью согласился приехать в Армению.
На этот раз оркестр восхитил его еще больше, чем прежде, и в результате он решил принять приглашение и стать его главным приглашенным дирижером.
Пока достигнуто лишь устное соглашение.
Известный немецкий пианист Берндт Глемзер, который также не впервые в Ереване, сказал, что очень любит приезжать сюда, а оркестр и вправду год от года становится все лучше.
22 июня всемирно известный немецкий пианист Берндт Глемзер выступит вместе с Государственным симфоническим оркестром Армении и исполнит Фортепианный концерт N 2 П.И.Чайковского.
Концертом будет руководить известный британский дирижер, художественный руководитель Камерного оркестра Лондона Кристофер Уоррен-Грин. Во второй части концерта оркестр исполнит “Паву” Форе и “Море” Дебюсси.