Հունիսի 13-ին Ժնևի «Վիկտորիա հոլլում» կայացավ հանրահայտ դաշնակահար Սերգեյ Բաբայանի բարեգործական համերգը, որը կազմակերպել էր Շվեյցարիայում ՀՀ դեսպանությունը, Պարենի համաշխարհային կազմակերպությունը (ՊՀԿ) և Շվեյցարիայի զարգացման ու համագործակցության գործակալությունը:
Բարեգործական համերգի արդյունքում հավաքված գումարը կուղղվի Հայաստանում ՊՀԿ կողմից իրականացվող ծրագրին` դպրոցներում աշակերտների համար անվճար սննդի ապահովմանը:
Համերգի բացմանը ողջույնի խոսք ասաց Շվեյցարիայում ՀՀ դեսպան Շառլ Ազնավուրը, ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, Պարենի համաշխարհային կազմակերպության, ինչպես նաև Շվեյցարիայի զարգացման ու համագործակցության գործակալության ղեկավարները:
Միջոցառմանը ներկա էին նաև Ժնևի քաղաքապետը, միջազգային կազմակերպությունների, Շվեյցարիայում և ՄԱԿ-ի Ժնևյան գրասենյակում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների, ինչպես նաև հայ համայնքի բազմաթիվ ներկայացուցիչներ, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:
ՊՀԿ-ն ամեն տարի 60 երկրներում մոտ 22 մլն. աշակերտների ապահովում է տաք սննդով: Հայաստանում ՀՀ կառավարության աջակցությամբ իրականացվող այս ծրագիրն ընդգրկում է մոտ 50.000 երեխա` հիմնականում անապահով ընտանիքներից:

13 июня в Женеве в “Виктория-холле” состоялся благотворительный концерт известного армянского пианиста Сергея Бабаяна, который был организован посольством Армении в Швейцарии, Всемирной продовольственной программой (ВПП) и Агентством развития и партнерства Швейцарии. Средства, собранные в ходе благотворительного концерта, будут направлены на реализацию Всемирной продовольственной программы в Армении, на обеспечение бесплатного питания в школах.
На открытии концерта с речью выступили посол Армении в Швейцарии Шарль Азнавур, министр диаспоры РА Грануш Акопян, а также руководители ВПП и Агентства развития и партнерства Швейцарии.
На мероприятии присутствовали мэр Женевы, представители международных организаций, дипломатических представительств, а также представители армянской диаспоры Швейцарии, сообщают в пресс-службе МИД РА.
ВПП ежегодно обеспечивает около 22 миллионов школьников в 60 странах мира горячим питанием. В Армении данная программа при содействии правительства включает помощь около 50 000 детей, в основном из малоимущих семей.