Տարածաշրջանը ոտքի է կանգնում համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամից հետո, իսկ Հայաստանը կարող է լավ օրինակ ծառայել այն առումով, թե ինչպես պետք է այն հաղթահարել և առավել բարենպաստ պայմաններ ստեղծել բանկի գործունեության համար: Այդ մասին հունիսի 21-ին Երևանում կայացած ՀՀ ֆինանսաների փոխնախարար Վարդան Արամյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հայտարարել է Առևտրի և զարգացման սևծովյան բանկի (ԱԶՍԲ) նախագահ Անդրեյ Կոնդակովը:
Ըստ նրա, Հայաստանը բանկի այն սակավաթիվ մասնակիցներից է, որ նվազագույն անկումն է արձանագրել 2009թ. ՝ 14 տոկոս, իսկ այժմ ապահավում է տնտեսական աճի կայուն տեմպեր:
Նա հավելել է, որ ՀԲ և ԱՄՀ վերջին կանխատեսումները 0,2 տոկոս նվազման մասին, «աննշան ցուցանիշ են»: «Մենք դրական ենք գնահատում Հայաստանի տնտեսության վիճակը և պատրաստ ենք ընդլայնել ֆինանսավորումն այդ երկրում»,-ասել է նա:

While the region is still overcoming the consequences of the global economic crisis, Armenia can serve a good example for both withstanding it and creating most favorable conditions for the activity of the Black Sea Trade and Development Bank (BSTDB), the bank’s president said.
“Armenia became one of the few BSTDB member-countries having recorded only 14% economic decline in 2009. Moreover, it currently ensures sustainable economic growth rates,” Andrey Kondakov said.
In this context, he deemed the latest forecasts by the World Bank and International Monetary Fund regarding 0,2% slump on average quite a low indicator.
“We positively assess Armenia’s economic situation and stand ready to increase funding in this country,” he said.