Հենրի Քերալը Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի Հարավային Կովկասի երկրների դեպարտամենտի տարածաշրջանային տնօրենի պաշտոնում կփոխարինի Ասադ Ալամին: Նա իր պարտականությունները կստանձնի հուլիսի 1-ին: Այդ մասին հունիսի 21-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է ՀԲ երևանյան գրասենյակի ղեկավար Ժան Միշել Հափին՝ ներկայացնելով միջազգային կառույցի նոր ներկայացուցչին: Այդ պաշտոնում Քերալին կվերահսկի ՀԲ ծրագիրը երեք երկրներում՝ Հայաստանում, Ադրբեջանում ու Վրաստանում և կղեկավարի այդ երկրներում բանկի՝ երկրների հետ գործընկերության ռազմավարությունների մշակումն ու իրականացումը: Քերալին կաշխատի Թբիլիսիից, որտեղ տեղակայված է ՀԲ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային գրասենյակը: Քերալին աշխատել է Լատինական Ամերիկայում, Աֆրիկայում, Արևելյան, Կենտրոնական ու Հյուսիսային Ասիայում, Եվրոպայում:
Քերալին կստանձնի Ասադ Ալամի պաշտոնը, որն աշխատանքի է անցնում Պրետորիայում որպես Հարավային Աֆրիկայի տարածաշրջանային տնօրեն:
Իր հերթին Ասադ Ալամը հավելել է, որ «անձամբ իր համար մեծ պատիվ էր 3,5 տարի աշխատել Հայաստանում, հայ ժողովրդի համար»: Նա հիշեցրել է, որ պաշտոնը ստանձնելու ժամանակ Հայաստանին ևս չրջանցեց համաշխարհային ճգնաժամը, ինչը ծանր մարտահրավեր էր երկրի համար: «Սակայն, ես ուրախ եմ, որ այժմ, երբ ես հեռանում եմ, երկիրն արդեն դուրս է եկել ճգնաժամից»,-ասել է նա: Ընդ որում Ասադ Ալամը հույս է հայտնել, որ այս և հաջորդ տարիներին Հայաստանը կկարողանա տնտեսական աճ ապահովել: Բանկի համագործակցությունը Հայաստանի հետ վերջին 3 տարիներին նա «ամուր է» անվանել: Ալամը նաև նշել է ԲՀ ծրագրերի արդյունավետությունը, հատկապես ՀՀ մարզերում, որտեղ բանկը 20 տարում իրականացրել է ընդհանուր առմամբ 1,6 մլրդ դոլարի ծրագրեր: «Սա ՀԲ ծրագրերի իրագործման լավագույն ցուցանիշն է բանկի ներկայության երկրներում»,-ասել է նա:
Քերալին խոստացել է ՀՀ նախագահին, որ կշարունակի Ալամի օրոք մեկնարկած նախագծերը և էլ ավելի լավ կաշխատի հարկային ու մաքսային վարչարարության, կրթության ու առողջապահության, ՓՄՁ, ոլորտներում, ագրարային հատվածում:

Новым региональным директором Всемирного банка на Южном Кавказе назначен Генри Керал, который приступит к свои обязанностям с 1 июля 2012 года. Об этом 21 июня на пресс-конференции в Ереване сообщил глава Ереванского офиса ВБ Жан-Мишель Аппи, представляя нового представителя международной структуры.
На этой должности он будет контролировать реализацию программ ВБ в трех странах – Армении, Азербайджане и Грузии. Керал будет руководить программой ВБ из Тбилиси – регионального офиса ВБ на Южном Кавказе.
Генри Керал работал в различных регионах мира – Латинской Америке, Африке, Восточной, Центральной и Северной Азии, а также в Европе.
Генри Керал сменит на этом посту регионального директора департамента по странам Южного Кавказа региона Европы и Центральной Азии Всемирного банка Асада Алама, который переходит на должность в Преторию в качестве регионального директора Южной Африки.
В свою очередь, Асад Алам добавил, что «для него лично это большая честь работать 3,5 года в Армении, для армянского народа». Он напомнил, что в период его вступления на должность регионального директора, Армению не обошел мировой кризис, что стало тяжелым вызовом для страны.
«Но я рад, что с моим уходом страна уже вышла из кризиса», – сказал он. При этом Асад Алам выразил надежду на то, что в этом году и последующие годы Армения сможет обеспечить экономический рост.
Он назвал сотрудничество банка с Арменией за последние 3 года «очень крепкими», в течение которых оно было расширено.
Асад Алам также отметил результативность программ ВБ, направленных на улучшение уровня жизни населения, особенно в областях Армении, где международная структура реализовала большую часть своих программ.
Новоназначенный региональный директор добавил, что рад переходу на работу в этом регионе, особенно, что будет следить за реализацией программ ВБ в Армении, где банк за 20 лет работы реализовал программ на общую сумму в 1,6 млрд долларов.
«Это самый лучший пакет реализации программ ВБ в странах присутствия», – подчеркнул он.
Генри Керал пообещал президенту в ходе утренней встречи, что продолжит начатые программы при Асаде Аламе и будет работать лучше, чем его предшественник, в таких сферах, как налоговое и таможенное администрирование, ирригация, образование и здравоохранение, МСБ, аграрный сектор.