Անվանի ջութակահար Սերգեյ Խաչատրյանը հուլիսի 6-ին ելույթ է ուենալու Մարինյան թատրոնի նվագախմբի հետ (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Վալերի Գերգիև) Ֆինլանդիայում: Ինչպես հայտնում է ջութակահարի պաշտոնական կայքը, նա կատարելու է Չայկովսկու ջութակի կոնցերտը Միկկելի քաղաքում, Martti Talvela Hall-ում:
Սերգեյ Խաչատրյանը ծնվել է 1985 թվականին Երևանում՝ դաշնակահարների ընտանիքում։ 1993 թվականից ընտանիքը տեղափոխվել է Գերմանիա՝ մշտական բնակության։ Ջութակ նվագել սկսել է վեց տարեկանից՝ պրոֆեսոր Պետրոս Հայկազյանի դասարանում, ուսումը շարունակել է պրոֆեսոր Գ. Ժիսլինի դասարանում՝ Վուրցբուրգ քաղաքում, իսկ 1996 թվականից աշակերտում է Յոզեֆ Ռիսսինին՝ Կարլսռուհեյի երաժշտկան բարձրագույն դպրոցում։ 9 տարեկանում Խաչատրյանը առաջին անգամ հանդես է եկել սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ որպես մենակատար։ Տարբեր սիմֆոնիկ նվագախմբերի հետ հանդես է եկել աշխարհի շուրջ 50 երկրներում, այդ թվում և Հայաստանում՝ տարին մի քանի անգամ։ Պարբերաբար մասնակցում է դասական երաժշտության երևանյան Վերադարձի փառատոնին։

6 июля известный армянский скрипач Сергей Хачатурян выступит в Финляндии вместе с оркестром Мариинского театра (художественный руководитель и главный дирижер Валерий Гергиев).
Как сообщает официальный сайт скрипача, он в “Martti Talvela Hall” в городе Миккели исполнит Скрипичный концерт П.И. Чайковского.
Сергей Хачатурян родился в 1985 году в Ереване в семье музыкантов-пианистов. В 1993 году его семья переехала в Германию на постоянное жительство. Играть на скрипке начал с шести лет в классе профессора Петроса Айказяна, продолжил учебу в Вюрцбурге у Григория Жислина, а с 1996 года учился в Высшей школе музыки Карлсруэ у Иосифа Рисина.
В 9 лет Хачатурян впервые выступил с симфоническим оркестром в качестве солиста. С различными симфоническими оркестрами выступал в более чем 50 странах мира, в том числе в Армении. Получил первое международное признание в 2000 году, став самым молодым победителем за всю историю Международного конкурса скрипачей имени Сибелиуса.
В 2005 году выиграл также Международный конкурс имени королевы Елизаветы – после этой победы Хачатурян был принят президентом Армении Робертом Кочаряном, выразившим желание, чтобы Хачатурян хотя бы раз в году выступал с концертами на родине.