Հայաստանի Կենտրոնական բանկը միշտ ազատական քաղաքականություն է վարել՝ օտարերկրյա կապիտալը երկիր նեգրավելու համար, որոնց մասնաբաժինը ազգային կապիտալում հասել է 80 տոկոսի: Այդ մասին հունիսի 22-ին Երևանում ասել է ՀՀ ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանը` ելույթ ունենալով «Հայաստան գործարար համաժողով. Աճի ու միջազգային փորձի հնարավորություններ» համաժողովում: «ՀՀ ԿԲ-ն միշտ ողջունել է ֆինանսական շուկայի մասնակիցների համագործակցությունը օտարերկրացի գործընկերների հետ, ինչը շատ կարևոր է մեր դինամիկ զարգացող աշխարհում»,-ասել է նա գործարար համաժողովի առաջին «Հայաստանի տնտեսության և ներդրումային քաղաքականության մարտահրավերներն ու առաջնահերթ խնդիրները» թեմայով առաջին նիստի ժամանակ:
Այդ առիթով նա կարևորել է Առևտրի և զարգացման սևծովյան բանկի (ԱԶՍԲ) ծրագրերի իրագործումը, որոնք ուղղված են տնտեսության զարգացմանը: Եվ այստեղ որպես հուսալի գործընկեր, ըստ նրա, հանդես է գալիս Հայաստանի կայուն բանկային համակարգը: Նա հավելել է, որ չնայած նրան, որ ճգնաժամի ժամանակ բանկային համակարգը դրսևորեց իր կայունությունը, այնուամենայնիվ, համակարգի համար մարտահրավեր է ֆինանսական միջնորդության մակարդակը երկրի տնտեսության մեջ: «Այժմ ֆինանսական միջնորդության մակարդակը 54 տոկոս է»,-ասել է նա:
Իր հերթին ԱԶՍԲ նախագահ Անդրեյ Կոնդակովը նշել է, որ Հայաստանը որպես ընդունող երկիր կարող է լավ օրինակ ծառայել, որտեղ կայուն տնտեսական աճ է արձանագրվում հետճգնաժամային շրջանում, միանիշ գնաճ, կայուն արժույթ, լավ ֆինանսական կառավարում, ցածր պետպարտք:

Центральный банк Армении всегда вел либеральный курс для повышения привлекательности прихода иностранного капитала и институтов в страну, доля которого в национальном капитале уже достигла 80%. Об этом 22 июня в Ереване сказал председатель Центрального банка Армении Артур Джавадян, выступая на мероприятии «Армения бизнес-форум: возможности роста и международного опыта». «ЦБ РА всегда приветствовал сотрудничество участников финансового рынка с их иностранными партнерами, что очень важно в нынешнем динамично развивающемся мире», – сказал он в ходе первого заседания бизнес-форума на тему: «Вызовы и первоочередные задачи экономики и инвестиционной политики Армении».
В связи с этим он придал важность реализации программ Черноморского банка торговли и развития (ЧБТР) в Армении, которые направлены на развитие экономики страны. И здесь в качестве надежного партнера, по его словам, выступает стабильная банковская система Армении. В связи с этим он добавил, что, несмотря на то, что в период кризиса в банковская система продемонстрировала свою устойчивость, тем не менее, вызовом для нее уваляется уровень финансового посредничества в экономике страны. «Сейчас уровень финансового посредничества составляет 54%», – сказал он.
В свою очередь председатель ЧБТР Андрей Кондаков отметил, что Армения в качестве принимающей страны может служить хорошим примером, где фиксируется стабильный экономический рост в посткризисный период, однозначная инфляция, стабильная валюта, хорошее фискальное управление, низкий госдолг.
Годовое собрание управляющих Черноморский банк торговли и развития (ЧБТР) пройдет 24-го июня, на повестке дня вопросы, касающиеся перераспределения прибыли банка, итоговые показатели деятельности, а также проделанная работа в странах-участниках.