Երկկողմանի զեկույցը, որը պատրաստել են բազմակողմանի և երկկողմանի զարգացման 31 հաստատություններ՝ մասնավոր հատվածի հետ նրանց համագործակցության մասին, ներկայացվել է՝ «Հայասատան. աճի և միջազգային փորձի հնարավորություններ» խորագրով բիզնես ֆորումի ժամանակ, որը կազմակերպել է Առևտրի և զարգացման սևծովյան բանկը (ԱԶՍԲ) Երևանում, 2012-ի հունիսի 22-ին:
Ունենալով մեկ ընդհանուր հիմնական նպատակ, այն է՝ նպաստել զարգացմանը, ԱԶՍԲ-ի, Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ հանդիսացող IFC-ի, ՎԶԵԲ-ի, KfW բանկի (Գերմանիա), և Վնեշէկոնոմբանկի (Ռուսաստան) ներկայացուցիչների բանավեճի առարկան լինելու է միջազգային ֆինանսական հաստատությունների դերը զարգացման և աշխատատեղերի ստեղծման գործում:
Մասնավոր հատվածը կարևոր շարժիչ ուժ է հանդիսանում կայուն աճի, աղքատության մակարդակի նվազեցման և մակրոտնտեսության կայունության գործում: Միջազգային ֆինանսական հաստատությունները էական դեր են կատարում մասնավոր հատվածի մասնակցության խթանման գործում՝ ձեռնարկատիրական նախաձեռնությունների խրախուսման միջոցով՝ չծանրաբեռնելով կառավարությանը և հարկատուներին: Այս դերը հատկանշականորեն ավելի կարևոր է դառնում զարգացման հաստատությունների համար` ավանդական ֆինանսավորման և ազգային կառավարությունների համար նախատեսված ծրագրերի հետ համատեղ:
«Միջազգային ֆինանսական հաստատություններ և զարգացում մասնավոր հատվածի միջոցով» թեմայով զեկույցը նախաձեռնվել է մասնավոր հատվածի զարգացման հաստատությունների կլոր սեղանի հովանավորությամբ (սա միջազգային ֆինանսական հաստատությունների տնօրենների տարեկան ժողով է, որի ժամանակ կենտրոնանում են մասնավոր հատվածի զարգացման վրա) և համակարգվել է IFC-ի կողմից:

A joint report by 31 multilateral and bilateral development institutions in cooperation with the private sector was delivered during the Business Forum “Armenia: Opportunities for Growth and International Experiences”, organized by the Black Sea Trade and Development Bank (BSTDB) in Yerevan.
Sharing a common goal to foster development, representatives of BSTDB, IFC, a member of the World Bank Group, EBRD, KfW (Germany), and Vnesheconombank (Russia) discussed the role of the international financial community in supporting employment creation.
The private sector is recognized as a driving force for sustainable growth, poverty reduction and macroeconomic stability. International Finance Institutions (IFIs) play a significant role in catalyzing private sector involvement by encouraging entrepreneurial initiatives without burdening Governments and taxpayers.
The report “International Finance Institutions and Development through the Private Sector” was initiated under the sponsorship of the Private Sector Development Institutions Roundtable, which is an annual meeting of IFIs heads focusing on private sector development.