Հայաստանի մասին պատմող «Այստեղ» (Here) ամերիկյան ֆիլմը հունիսի 24-ին ցուցադրվել է Սիեթլի (ԱՄՆ) միջազգային կինոփառատոնում: Ինչպես հայտնում է փառատոնի պաշտոնական կայքը, Բրեյդեն Քինգի ֆիլմը ցուցադրվելու է մինչև հունիսի 28-ը:
Ֆիլմը մասնակցել է բազմաթիվ միջազգային կինոփառատոների, այդ թվում և «Ոսկե ծիրան 2011»-ին: Ֆիլմի պրեմիերան կայացել է 2011 թ-ին Սանդենսի և Բեռլինի կինոփառատոներում:
Ֆիլմի հերոսը` Ուիլը Հայաստանի հետազոտությունը ղեկավարող արբանյակային քարտեզագրման ինժեներ է: Մի առավոտ գյուղական հյուրանոցում նա հանդիպում է Կատարինեին` մի հայրենադարձ հայ լուսանկարչուհու, ով երկար տարիներ անց առաջին անգամ տուն է վերադարձել: Երկու միայնակ ճամփորդների միջև գրեթե վայրկենական, չգիտակցված կապ է ստեղծվում, նրանք ներքին մղումով որոշում են միանալ:
Բրեյդեն Քինգը ծնվել է 1971 թ-ին ԱՄՆ-ի Հյուսիսային Կարոլինա նահանգում:1993-ին ավարտել է Լոս Անջելեսի Հյուսիսային Կարոլինա համալսարանի Կինոյի և հեռուստատեսության դպրոցը: Նրա «Հոլանդական նավահանգիստ. որտեղ ծովը կոտրում է մեջքը» ֆիլմը ցուցադրվել է 20-ից ավելի խոշոր կինոփառատոներում և աշխարհով մեկ շրջել է «Boxhead Ensemble»-ի անվանի խմբի կենդանի, հանպատրաստից երաժշտության նվագակցությամբ: Քինգի ֆիլմերը փորձում են ջնջել դասակարգումները, համատեղել ավանդական միջոցներն ու փորձարարական մոտեցումները: Նրա գործերը ցուցադրվել են աշխարհի առաջատար կինոփառատոներում և հաստատություններում, որոնց թվում են Սանդենսը, Ռոտերդամը, Բեռլինը, Լոնդոնը, Մելբուռնը, Սինգապուրը, Չիկագոյի ժամանակակից արվեստի թանգարանը և այլն: Քինգը դասավանդել է Յեյլի, Հարավային Կալիֆորնիայի համալսարաններում, Բարդ, Ուիթոն քոլեջներում և այլուր: Նրան շնորհված պարգևների թվում են Կաննի ԿՓ-ի Ատելյեի մրցանակը և NHK-ի ռեժիսորական մրցանակը Սանդենսի ԿՓ-ում 2008-ին, Արտհաուսային և փորձարարական կինոյի միջազգային կոնֆեդերացիայի (CICAE) մրցանակը 2011-ին Բեռլինի ՄԿՓ-ում և այլն:

25 Июнь 2012 - 08:20 AMT
Американский фильм “Здесь” (Here), рассказывающий об Армении, 24 июня показан на Международном кинофестивале в Сиэтле (США). Как сообщает официальный сайт фестиваля, фильм Брейдена Кинга будет представлен 28 июня.
Фильм принимал участие в различных международных кинофестивалях, в том числе и в “Золотом абрикосе 2011”, премьера фильма состоялась на кинофестивалях Санденса и Берлина.
К созданию истории любви замкнутого картографа и юной девушки-фотографа режиссера подтолкнули ландшафты Армении. "Сценарий фильма родился из тех фотографий, которые я сделал в Армении. Здесь все необыкновенное – ландшафты, культура, люди: в Армении я увидел то, чего не встречал ни в одной стране мира – соединение прекрасных памятников древней культуры с осколками советского прошлого. Это сочетание производит действительно неизгладимое впечатление", – рассказывал ранее Кинг.
Герой фильма Уилл является картографом и встречает в одной из гостиниц Катарину, фотографа армянского происхождения, много лет прожившую за рубежом и, наконец, вернувшуюся на родину. Между двумя одинокими путниками почти мгновенно возникает подсознательная связь, внутренние побуждения заставляют их сблизиться.
Пока Катарина пытается понять свою историческую родину, Уилл начинает ставить под сомнение свой затворнический образ жизни. По ходу их отношения обретают все более романтический характер, установленная духовная связь крепнет из часа в час. В конце путешествия оба останутся наедине со своими впечатлениями и мыслями. Фильм принимал участие в различных международных кинофестивалях, а его премьера состоялась в 2011 году во время проведения кинофестивалей Сандэнса и Берлина.
Брейден Кинг родился в 1971 году в штате Северная Каролина в США. В 1993 году окончил Школу кино и телевидения Университета Северная Каролина Лос-Анджелеса. Его фильм "Голландский порт: где море ломает хребет” был представлен на более чем 20 кинофестивалях в сопровождении музыкальных исполнений группы "Boxhead Ensemble”.
Фильмы Кинга пытаются сопоставить традиционные средства и экспериментальный подход.
Его работы были представлены на самых престижных фестивалях, были показаны в Санденсе, Роттердаме, Берлине, Лондоне, Мельбурне, Сингапуре, Чикаго и др. Кинг преподавал в Йельском университете, в колледжах Бард, Итон и др. В числе его наград – приз Ателье Каннского МКФ и режиссерский приз NHK на КФ Санденса в 2008 году, приз Международной конфедерации экспериментального кино (CICAE) 2011 года на берлинском МКФ.