Հայկական հեռուստաալիքներով ցուցադրվող սերիալները ագրեսիան ներկայացնում են ոչ որպես ֆիլմի սյուժետային լուծում, այլ որպես սոցիալական մշակույթ: Նման կարծիքի է «Հեռուստաեթերի մաքրման պահանջ» հասարակական նախաձեռնություն խմբի անդամ, սոցիոլոգ Վահրամ Միրաքյանը, ով լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտնեց այդ մասին։
«Գիտականորեն ապացուցված է, որ սեռական բռնության տեսարանները հեռուստաեթերում ավելացնում են սեռական բռնությունների թիվը»,–ասաց նա։
Միրաքյանի հավաստմամբ, գիտական աշխատանքները, որոնք տարվել են այդ ուղղությամբ դեռևս երկու տարի առաջ, ցույց են տվել, որ մեզ մոտ նոր սկսած քննարկումները արևմուտքում քսան–երեսուն տարի առաջ ստացել են իրենց լուծումները. «Այն պարզունակ դիտարկումները, ըստ որոնց, օրինակ սերիալները ցուցադրվում են հասարակության պահանջով և այլն, արդեն շատ վաղուց գիտնակաները հերքել են»:
«Մենք» ազգային արժեքների պահպանման հիմնադրամի նախագահ Պավել Սարգսյանը, ով նույնպես նախաձեռնության անդամ է, նշեց, որ իրենց հիմնական խնդիրներից է հստակեցնել այս ոլորտի համար նախատեսված օրենքները։
Սարգսյանի համոզմամբ, պետք է օրենքով հեռուստաեթերի չափորոշիչներ մշակել, ինչպես նաև վերանայել վարչական իրավախախտումների մասին օրենքը, որովհետև այնտեղ ոչ մի կետով սահմանված չէ, թե օրինակ ի՞նչ պատիժ է սահմանվում, երբ վիրավորվում է ազգային արժանապատվությունը և այլն :
Հանդիպմանը ներկա Ժիրայր Դադասյանը (Հեռուստատեսության և Ռադիոյի Ազգային Հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ) այն կարծիքին է, որ հեռուսատեսությունները պետք է իրենք իրենց ինքնակարգավորվեն և մշակեն իրենց ներքին օրենքները։

Телесериалы, показываемые по армянскому телевидению, представляют агрессию не как решение сюжета, а в качестве социальной культуры. Подобное мнение выразил во время встречи с журналистами представитель общественной инициативы “Требование очистить телеэфир”, социолог Ваграм Миракян.
“Научно доказано, что сцены полового насилия в сериалах приводят к росту насилия в реальной жизни”, – сказал он.
Миракян утверждает, что научные исследования, проведенные два года назад в данном направлении, доказали, что вопросы, возникшие сегодня в армянском обществе по поводу влияния сериалов, на западе были решены еще 20-30 лет назад.
“Примитивные утверждения, согласно которым, например, сериалы показываются по требованию общественности и т.д., уже давно опровергнуты учеными”.
Председатель фонда защиты национальных ценностей “Мы” Павел Саркисян, также являющийся членом инициативы, отметил, что для них одной из основных задач является прояснение законов, предусмотренных в данной области. Саркисян убежден, что требования к сериалам должны быть установлены законом, также необходимо пересмотреть закон об административных правонарушениях, поскольку ни в одном из его пунктов не отмечено, какое наказание грозит, например, за оскорбление национального достоинства и т. д.