Հուլիսի 7-ից օգոստոսի 12-ը «Հայաստանի փոքրիկ երգիչներ» երգչախումբը մեծ շրջագայություն կունենա Ճապոնիայի քաղաքներում: Ինչպես նշված է երգչախմբի հաղորդագրության մեջ, նրանք կունենան 16 համերգ, կհանդիպեն ճապոնացի հայտնի մշակույթի գործիչների և երիտասարդների հետ:
Երգչախումբը ներկայացնելու է հայկական հարուստ մշակույթը և, ինչպես միշտ, կատարելու է համաշխարհային անվանի հեղինակների ստեղծագործություններ:
Երգչախումբն իր ողջ շրջագայության ընթացքում կկատարի նաև «Հայ փոքրիկ երգիչներ» միջազգային ասոցիացիայի և Տիգրան Հեքեքյանի կողմից հայտարարված միջազգային մանկական խմբերգային մրցույթի երկու հաղթողների ստեղծագործությունները:

Little Singers of Armenia choir has received an invitation for an extended tour in Japan. The tour will take place from the July 7 to August 12. The tour will have a significant importance for the Armenian culture. The choir will perform 16 concerts in Japanese cities, have meetings with famous cultural figures, prominent artists and Japanese youth.
The purpose of the tour is to establish ties of friendship between the Japanese and Armenian nations, to present the rich Armenian culture, as well as works of world-known composers.
Little Singers of Armenia choir will also perform the works of two contemporary composers, the winners of the international choral composition competition for children's choir announced by Tigran Hekekyan and the Armenian Little Singers International Association. The winners will be announced in June, 2012.