Հուլիսի 1-ին սկսվելու է «Արձակ 2012» գրական մրցանակի հայտերի ընդունումը: Այդ մասին մամլո ասուլիսի ժամանակ ասաց «Անտարես» հրատարակչատան տնօրեն Արմեն Մարտիրոսյանը: Անցած տարի մրցույթին մասնակցել են 121 արձակ ստեղծագործություններ, որոնցից 19-ը անցել են «շորթ-լիսթ»: Այց ցուցակում ընդգրկված արձակ ստեղծագործությունները տպագրվել են մեկ ընդհանուր ժողովածուով:
Մրցանակաբաշխությունը կազմակերպել են «Անտարես» հրատարակչատունը և «Գրանիշ» գրական ակումբը:
Ակումբի հիմնադիր Կարեն Անտաշյանը նշեց, որ արձակն ավելի մեծ պահանջարկ ունի, քան պոեզիան: Նրա խոսքով, անցած տարի հասարակական արձագանքն առողջ էր, և նա համոզված է, որ երկրորդ տարին կլինի ավելի զանգվածային, և ավելի մեծ թվով մարդիկ կմասնակցեն մրցույթին:
Մրցույթը չի սահմանափակում գրողի լեզուն և ոճը:
Մրցույթի հաղթողները կհայտարարվեն տարեվերջին: Առաջին երեք տեղերի փոխարեն լինելու է մեկ մրցանակ՝ 200.000 դրամ և երեք 100.000-ական դրամ մրցանակ:
Կսահմանվի նաև «Կեղև» մրցանակը լավագույն գրքի ձևավորման համար, և «Կամուրջ» մրցանակը լավագույն թարգմանության համար:

26 Июнь 2012 - 09:18 AMT
С 1 июля начнется прием заявок на литературную премию “Проза 2012”. Об этом во время пресс-конференции сказал директор издательства “Антарес” Армен Мартиросян. В прошлом году в конкурсе приняло участие 121 произведение, 19 из которых попали в “shortlist”. Произведения, вошедшие в этот список, были собраны в один сборник.
Конкурс не делает ограничений в плане языка и стиля.
Имена победителей конкурса будут объявлены в конце года. Победитель получит 200 000 драмов, еще трем участникам будут вручены премии в размере 100 000 драмов.
Будет определена и премия “Кора” (“Кехев”) за лучшее оформление книги. Премия “Мост” (“Камурдж”) будет присуждена за лучший перевод.