«Ոսկե ծիրան» երևանյան 9-րդ միջազգային կինոփառատոնը կբացվի Համո Բեկնազարյանի` 1926թ. ստեղծված «Շորն ու Շորշորը» կատակերգությամբ (ըստ` Մ.Բագրատունու պատմվածքի): Ինչպես հայտնում է փառատոնի մամլո ծառայությունը, ֆիլմը կներկայացվի Վահագն Հայրապետյանի և նրա ջազ-խմբի նոր երաժշտական ձևավորմամբ:
Երաժշտությունը կհնչի կենդանի:
Ֆիլմը անբան ու հարբեցող երկու ընկերների՝ Շորի և Շորշորի զվարճալի արկածների պատմությունն է: Ֆիլմի սցենարի հեղինակը Հ. Բեկնազարյանն է, օպերատորը Ա.Յալովոյը, նկարիչը` Մ.Սուրգունովը:
Ֆիլմում գլխավոր հերոսներին մարմնավորել են Հ.Խաչանյանը (Շոր) , Ա.Ամիրբեկյանը (Շորշոր), ինչպես նաև Ն.Մանուչարյանը (Շորի կինը), Ե.Ադամյանը (Շորշորի կինը), Ա.Ավետիսյանը (Վարդան), Գ.Ավետյանը (ջրաղացպան), Ա.Հարությունյանը (Օհան), Բ.Մուրադյանը (Ղուկաս), Մ..Գարագաշը (Սատանա), Հ.Ստեփանյանը (գյուղապետ) և Տ.Շամիրխանյանը (Վահան):
«Ոսկե ծիրան» 9-րդ երևանյան միջազգային կինոփառատոնը տեղի կունենա հուլիսի 8-15-ը: Այս տարի ստացվել է ռեկորդային` 1120 հայտ աշխարհի 70 երկրներից: Փառատոնն, այս տարի, կպահպանի 4 մրցութային ծրագրերը` «Միջազգային խաղարկայինը», «Միջազգային վավերագրականը», «Հայկական համայնապատկերը» և «Կորիզը»: Կազմակերպիչները խոստանում են նաև երևանյան պրեմիերաներ, «Հարգանքի տուրք», և հետահայաց ցուցադրություններ: Այս տարի կնշվեն Ֆրունզե Դովլաթյանի 85, Անդրեյ Տարկովսկու 80 և Յուրի Երզնկյանի 90-ամյակները: Կինոփառատոնի ընթացքում կներկայացվի նաև «Գիրք և կինո» ծրագիրը:

26 Июнь 2012 - 12:48 AMT
В этом году 9-ый ереванский международный кинофестиваль “Золотой абрикос” откроется кинокомедией Амо Бекназаряна “Шор и Шоршор”, снятой в 1926 году по рассказу М.Багратуни.
В пресс-службе фестиваля сообщают, что фильм будет представлен в новой музыкальной аранжировке Ваагна Айрапетяна и его джаз-группы. Будет звучать живая музыка.
Фильм “Шор и Шоршор” – это история о забавных приключениях двух неразлучных друзей, лентяев и бездельников Шора и Шоршора. Автор сценария картины – А.Бекназарян, оператор – А.Яловой, художник – М.Сургунов.
Главные роли в фильме исполнили А.Хачанян (Шор), А.Амирбекян (Шоршор), Н.Манучарян (жена Шора), Е.Адамян (жена Шоршора), А.Аветисян (Вардан), Г.Аветян (мельник), А.Арутюнян (Оган), Б.Мурадян (Гукас), Д.Маилян (сатана), О.Степанян (сельский староста) и Т.Шамирханян (Ваган).
В нынешнем году будет отмечено 85-летие Фрунзе Довлатяна, 80-летие Андрея Тарковского и 90-летие Юрия Ерзнкяна. В ходе фестиваля в 6-ой раз будет организован форум совместного производства “Режиссеры без границ”.