Այսօր` հունիսի 26-ին Ավստրայի նախագահ Հայնց Ֆիշերը տիկնոջ` Մարգիթ Ֆիշերի հետ այցելեց Մեսրոպ Մաշտոցի անվան ձեռագրերի ինստիտուտ` Մատենադարան: Նրան ուղեկցում էր ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նախագահին ուղեկցող էքսկուրսավարուհին լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ Ֆիշերը մեծ հետաքրքրությամբ էր դիտում ցուցանմուշները, ակտիվ հարցեր էր տալիս: Վերջում նախագահը փոքրիկ գրություն թողեց Մատենադարանի պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում: Գրառման մեջ մասնավորապես ասվում է. «Այս ձեռագրերը մշակութային գանձեր են ամբողջ աշխարհի համար, ես շնորհավորում եմ թանգարանին 2000 տարեկանից ավելի այս գանձերի համար»:
Վերջում Մատենադարանի տնօրեն Հրաչյա Թամրազյանը Ֆիշերին նվիրեց «Հայկական ձեռագրեր» գերմաներենով պատկերագիրքը, իսկ տիկնոջը`հայկական միջնադարյան բաղադրատոմսերով պատրաստված քսուկներ և թուրմեր:

Сегодня, 26 июня президент Австрии Хайнц Фишер вместе с супругой Маргарэт Фишер посетил в Ереване Институт древних рукописей им. Месропа Маштоца – Матенадаран.
Его сопровождал глава МИД Армении Эдвард Налбандян.
Гид, сопровождавшая президента Австрии, в беседе с журналистами сказала, что Фишер с большим интересом рассматривал экспонаты Матенадарана, задавал много вопросов.
В конце президент оставил запись в книге отзывов: “Эти сокровища мировой культуры принадлежат всему миру. Я благодарен музею за сохранение сокровищ, которым 2000 лет”.
Директор музея Грачия Тамразян подарил Хайнцу Фишеру иллюстрированную книгу “Армянские рукописи” на немецком языке, а его супруге – мази и настойки, изготовленные по средневековым рецептам.