Ռուսաստանի շախմատի ֆեդերացիայի վարչության նախագահ Իլյա Լևիտովը հայտարարել է, որ Ստամբուլի շախմատի օլիմպիադայի բոյկոտը խնդիրները լուծելու միջոց չէ:
«Պետք է հասնել նրան, որ ճիշտ լուծում գտնվի, ոչ թե բոյկոտել: Պետք է նամակ գրել, հանդիպել Յազըչիի հետ, պարզել նրա պատճառաբանումները»,-Լևիտովի խոսքն է մեջբերում chess-news.ru-ն:
Օլիմպիադայի գլխավոր կազմակերպիչ Ալի Նիհաթ Յազըչին հայտարարել էր, թե թույլ չի տա, որ Օլիմպիադայում աշխատեն յոթ ֆեդերացիաներից մարզիչեր ու այլ աշխատակիցներ: Լուրեր են հայտնվել այն մասին, որ նեղացած ֆեդերացիաների մի մասը կարող է բոյկոտել տարվա գլխավոր թիմային մրցումը, որն անցնելու է Թուրքիայում օգոստոսի վերջին, սեպտեմբերի սկզբին:
Հունիսի 25-ին Օլիմպիադայի գլխավոր կազմակերպիչ Ալի Նիհաթ Յազըչին հայտարարել է ՖԻԴԵ-ի փոխնախագահի պաշտոնից հեռանալու մասին:

Председатель правления российской шахматной Федерации Илья Левитов заявил, что бойкотировать шахматную Олимпиаду в Стамбуле – это не метод решения проблем.
“Надо добиваться правильного решения в конструктивном русле, а не бойкотировать. Написать письмо, встретиться с Язычи, выяснить его мотивацию, его позицию, попытаться эту позицию изменить",- слова Левитова передает chess-news.ru.
Президент турецкой шахматной Федерации Али Нихата Язычи заявил о недопуске судей и других работников из семи федераций для работы на Олимпиаде. Появились слухи о том, что некоторые из обиженных федераций могут полностью бойкотировать главное командное соревнование года, которое пройдет в Турции в конце августа – начале сентября.