ԱԺ հանրապետական խմբակցության անդամ, Հայաստանի Քրիստոնյա-դեմոկրատական միության նախագահ Խոսրով Հարությունյանը կառավարության ներկայացրած 5-ամյա ծրագիրը համարում է հիմնարար քաղաքական փաստաթուղթ, որը կարող է հիմք ծառայել նրա գործունեության կոնկրետ ծրագրերի մշակման համար:
«Այդ փաստաթուղթը չէր կարող վերլուծական հաշվարկներ, ժամանակացույցեր ու մեխանիզմներ պարունակել, քանի որ կառավարությունը Սահմանադրությամբ նախատեսված 20-օրյա ժամկետում չէր կարող այլ փաստաթուղթ ներկայացնել և ավելին պահանջելն աննպատակահարմար է»,-ասել է նա հունիսի 27-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում: Ավելին, ըստ նրա, ԱԺ-ն ևս 48 ժամում չէր կարող մանրակրկիտ քննարկել այս փաստաթղթի բոլոր դրույթները:
Միաժամանակ Խոսրով Հարությունյանը նշել է, որ փաստաթուղթը «ադեկվատ էր», քանի որ նշված են գործադիր մարմնի առաջիկա 5 տարիների գերակայություններն ու խնդիրները, այդ թվում, պայքարը կոռուպցիայի դեմ, բնակչության եկամուտների բևեռացման դեմ, Երևանի ապակենտրոցաման և մարզերի համաչափ զարգացումը, ՓՄՁ-ների զարգացումը: «Հարցն այստեղ միայն վստահությունն է, որ կառավարությունը կկարողանա իրականացնել այն»,-ասել է նա:

A member of the ruling Republican Party of Armenia (RPA), the head of Armenia’s Christian Democratic Union believes the government’s 5-year program to be a basic document, which will become a foundation of the government’s specific activities.
“The government couldn’t have developed a more specific document in a 20-day term, so asking for more, under he circumstances, would be unreasonable,” Khosrov Harutyunyan told a news conference.
Harutyunyan characterized the government-proposed document as an adequate one, noting that the document stipulates the executive body’s priorities and tasks for the next 5 years, including curbing corruption, polarization of population’s income, decentralization of Yerevan and Armenian regions, promotion of medium and small businesses.
“The key issue is to inspire trust in the government’s ability to implement the program,” the politician said.