ԱԺ հանրապետական խմբակցության անդամ, Հայաստանի Քրիստոնյա-դեմոկրատական միության նախագահ Խոսրով Հարությունյանը կառավարության ներկայացրած 5-ամյա ծրագիրը համարում է հիմնարար քաղաքական փաստաթուղթ, որը կարող է հիմք ծառայել նրա գործունեության կոնկրետ ծրագրերի մշակման համար:
«Այդ փաստաթուղթը չէր կարող վերլուծական հաշվարկներ, ժամանակացույցեր ու մեխանիզմներ պարունակել, քանի որ կառավարությունը Սահմանադրությամբ նախատեսված 20-օրյա ժամկետում չէր կարող այլ փաստաթուղթ ներկայացնել և ավելին պահանջելն աննպատակահարմար է»,-ասել է նա հունիսի 27-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում: Ավելին, ըստ նրա, ԱԺ-ն ևս 48 ժամում չէր կարող մանրակրկիտ քննարկել այս փաստաթղթի բոլոր դրույթները:
Միաժամանակ Խոսրով Հարությունյանը նշել է, որ փաստաթուղթը «ադեկվատ էր», քանի որ նշված են գործադիր մարմնի առաջիկա 5 տարիների գերակայություններն ու խնդիրները, այդ թվում, պայքարը կոռուպցիայի դեմ, բնակչության եկամուտների բևեռացման դեմ, Երևանի ապակենտրոցաման և մարզերի համաչափ զարգացումը, ՓՄՁ-ների զարգացումը: «Հարցն այստեղ միայն վստահությունն է, որ կառավարությունը կկարողանա իրականացնել այն»,-ասել է նա:

27 Июнь 2012 - 08:26 AMT
Член парламентской фракции Республиканской партии Армении, председатель Христианско-демократического союза Армении Хосров Арутюнян считает пятилетнюю программу правительства базовым документом, который может лечь в основу разработки конкретных программ его деятельности. «Этот документ не может содержать в себе глубокие аналитические подсчеты, графики и механизмы, поскольку правительство в предусмотренный Конституцией 20-дневный срок не могло представить иной документ и требовать большего не целесообразно», – пояснил он 27 июня на пресс-конференции в Ереване. Более того, по его словам, сам парламент за 48 часов обсуждения правительственной программы не мог досконально обсудить все положения этого документа.
Одновременно Хосров Арутюнян отметил, что представленный правительством документ является «адекватным», поскольку в нем прописаны приоритеты и задачи исполнительного органа власти на ближайшие пять лет, в том числе, борьба с коррупцией, с поляризацией доходов населения, децентрализация Еревана и областей, развитие малого и среднего предпринимательства и иное. «Вопрос здесь стоит в доверии, что правительство сможет реализовать ее», – подчеркнул он.