Չնայած, որ Հայաստանի կառավարության նախորդ հնգամյա ծրագիրը չհաջողվեց իրականացնել, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության անդամ, Հայաստանի Քրիստոնեա-դեմոկրատական միության նախագահ Խոսրով Հարությունյանը գտնում է, որ իշխանության գործադիր մարմնին հաջողվել է փրկել երկիրն այն ծանր արտաքին ցնցումներից, որոնք կարող էին կործանարար լինել: «Ճգնաժամի ընթացքում Հայաստանի կառավարությունը չկրճատեց սոցծրագրերի ծախսերը, բանկային համակարգը կայունություն ցուցաբերեց, սակայն այդ շրջանում ժողովուրդը չէր կարող ավելի լավ ապրել»,- ասել է նա հունիսի 27-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում: Ընդ որում ՀՀԿ անդամն ընդգծել է, որ կառավարության աշխատանքը հարկավոր է գնահատել ըստ այն բանի, թե որքանով է նրան հաջողվել «պահպանել այն, ինչ կա»:
Միևնույն ժամանակ Խոսրով Հարությունյանն առանձնացրել է այն դասերը, որոնք քաղել է Հայաստանի կառավարությունը ճգնաժամից. տնտեսության թույլ դիվերսիֆիկացիա, երբ 2009թ. երկնիշ անկումը պայմանավորված էր միայն շինարարությամբ, արտահանման ներուժի ավելացում, ինչպես նաև ներդրողների համար երաշխավորի որակապես նոր դերում սկսեցին հանդես գալ շուկայի մասնակիցները` հայտարարելով պետություն – մասնավոր հատված համագործակցության ձևաչափը:

Несмотря на то, что прошлую пятилетнюю программу правительства Армении не удалось реализовать, тем не менее, член парламентской фракции Республиканской партии Армении, председатель Христианско-демократического союза Армении Хосров Арутюнян считает, что исполнительный орган власти сумел уберечь страну от тех внешних тяжелых потрясений, которые могли стать для нее пагубными. «В период кризиса правительство Армении не сократило расходы на соцпрограммы, банковская система продемонстрировала стабильность, однако в этот период народ не мог жить лучше», – сказал он 27 июня на пресс-конференции в Ереване. При этом член РПА подчеркнул, что работу правительства следует оценивать по тому, насколько ему удалось противостоять внешним шокам и «сохранить то, что есть».
Одновременно Хосров Арутюнян выделил те уроки, которые правительство Армении вынесло из кризиса: слабая диверсификация экономики, когда двухзначный спад в 2009 году был обусловлен лишь строительством, повышение экспортного потенциала, а также стало выступать в качественно новой роли гаранта для инвесторов и участника рынка, объявив формат сотрудничества государство-частный сектор.