2009թ. մարտ ամսվա արժեզրկումից հետո, երբ մեկ օրում դրամը արժեզրկվեց, այժմ կարելի է խոսել ԱՄՆ դոլարի համեմատ դրամի աստիճանական արժեզրկման մասին: Հունիսի 28-ին Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է FOREX CLUB-ի վերլուծաբան Միքայել Վերդյանը:
«Փոխարժեքի նման տատանումները լուրջ շոկեր չեն առաջացնի շուկայում»,-ասել է նա: Ըստ նրա, հայկական դրամի արժեզրկումը հիմնականում տնտեսության համաշխարհային միտումների ազդեցության արդյունք է Հայաստանի տնտեսության վրա:
Ինչպես ասել է փորձագետը, դոլարականացման մակարդակը Հայաստանում աստիճանաբար աճում է, իսկ ընթացիկ տարվա ապրիլին այն կազմել է 4,67 տոկոս: Ավելին, արժութային ավանդներին բաժին է ընկնում ՀՀ բանկային համակարգի բոլոր ավանդների քանակի 47,67 տոկոսը: «Քաղաքացիները դեռ հիշում եմ մարտյան այդ արժեզրկումը, ուստի Հայաստանի բնակչությունը գերադասում է իր խնայողությունները պահել ԱՄՆ դոլարով, այդ արժույթը հանգրվանային է նրանց համար»,-ասել է նա:

Following 2009’s AMD devaluation, when the dram depreciated in a matter of a day, what we see at present is a gradual weakening of AMD exchange rate to U.S. dollar, an analyst at Forex Club Group of Companies said.
“Such a gradual transformation will help avoid serious shocks at the market,” Mikhael Verdyan told a news conference in Yerevan. The expert further cited the influence of global tendencies on Armenian economy behind the dram devaluation.
According to the expert, Armenia’s dollarization level has been growing since 2009, to make up 42,67% in April 2012; moreover, 47.67% of all investments in Armenia are made in foreign currency. “With memory of 2009 fresh in their minds, Armenian population prefers to save in dollars, treating USD as a reserve currency,” Verdyan explained.