2009թ. մարտ ամսվա արժեզրկումից հետո, երբ մեկ օրում դրամը արժեզրկվեց, այժմ կարելի է խոսել ԱՄՆ դոլարի համեմատ դրամի աստիճանական արժեզրկման մասին: Հունիսի 28-ին Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է FOREX CLUB-ի վերլուծաբան Միքայել Վերդյանը:
«Փոխարժեքի նման տատանումները լուրջ շոկեր չեն առաջացնի շուկայում»,-ասել է նա: Ըստ նրա, հայկական դրամի արժեզրկումը հիմնականում տնտեսության համաշխարհային միտումների ազդեցության արդյունք է Հայաստանի տնտեսության վրա:
Ինչպես ասել է փորձագետը, դոլարականացման մակարդակը Հայաստանում աստիճանաբար աճում է, իսկ ընթացիկ տարվա ապրիլին այն կազմել է 4,67 տոկոս: Ավելին, արժութային ավանդներին բաժին է ընկնում ՀՀ բանկային համակարգի բոլոր ավանդների քանակի 47,67 տոկոսը: «Քաղաքացիները դեռ հիշում եմ մարտյան այդ արժեզրկումը, ուստի Հայաստանի բնակչությունը գերադասում է իր խնայողությունները պահել ԱՄՆ դոլարով, այդ արժույթը հանգրվանային է նրանց համար»,-ասել է նա:

28 Июнь 2012 - 10:37 AMT
После мартовской девальвации 2009 года, когда армянская валюта обесценилась за один день, сейчас можно говорить о ее поэтапном ослаблении к доллару США. Такое мнение 28 июня на пресс-конференции в Ереване высказал аналитик ГК FOREX CLUB Микаел Вердян. «Такое поведение обменного курса не вызовет серьезных шоков на рынке», – подчеркнул он. Обесценение армянского драма, по его словам, в основном является результатом воздействия мировых тенденций на экономику Армении.
Как сообщил эксперт, уровень долларизации в Армении с 2009 года постепенно растет, а в апреле текущего года составил 42,67%, более того, на долю валютных вкладов приходиться 47.67% от общего числа всех вкладов в банковской системе Армении. «В памяти граждан еще свежа мартовская девальвация, поэтому население Армении предпочитает хранить свои сбережения в долларах США, эта валюта для них является резервной», – добавил он.