Christie’s աճուրդային տունը հունիսի 27-ին Լոնդոնում աճուրդի էր հանել հետպատերազմական և ժամանակակից արվեստի նմուշներ: Ինչպես գրում է Lenta.ru-ն, աճուրդի կայքը հաղորդում է, որ այդ երեկո շահույթը կազմել է 207,3 միլիոն դոլար, ինչը Եվրոպայում ռեկորդային ցուցանիշ է այդ սեգմենտի համար:
Աճուրդի ժամանակ վաճառվել է ներկայացված լոտերի 87 տոկոսը, ինչպես նաև հինգ համաշխարհային ռեկորդ է սահմանվել, այդ թվում ռեկորդ է սահմանել Իվ Կլայնի Le Rose du bleu (1960) աշխատանքը, որը աճուրդի տոպ-լոտն է դարձել: Սպունգից, կոպիճից, սինթետիկ ռետինից տախտակի վրա չոր պիգմենտի միջոցով ստեղծված կտավը հեռախոսով անհայտ գնորդին է վաճառվել 36,7 միլիոն դոլարով: Այսպիսով Իվ Կլայնը դարձել է Ֆրանսիայի ամենաթանկարժեք հետպատերազմյան նկարիչը:
Ընդհանուր առմամբ հինգ լոտ վաճառվել է 10 միլիոն դոլարը գերազանցող գումարով, մասնավորապես` Ժան-Միշել Բասկիայի «Անանուն» (1981) կտավը, որում ձեռքերը վեր բարձրացրած ֆիգուր է պատկերված: Նկարը վաճառվել է 20,17 միլիոն դոլարով, ինչը նույնպես աճուրդային արժեքի ռեկորդ էր ամերիկյան հեղինակի ստեղծագործությունների համար:
33,6 միլիոն դոլար է վճարվել Ֆրենսիս Բեկոնի «Ինքնանկարի էսքիզի» (1964) համար:
Նախօրեին` հունիսի 26-ին, հետպատերազմական և ժամանակակից արվեստի գործերի աճուրդ էր անցկացրել նաև Christie’s-ի գլխավոր մրցակից Sotheby’s աճուրդային տունը, սակայն վերջինիս արդյունքները շատ ավելի համեստ էին, քանի որ լոտերի մեծամասնությունը վաճառվել է գնահատվածի ստորին սահմանային արժեքով:

Christie’s auction house’s post-war and contemporary art sale held in London on Wednesday, June 27 earned a record breaking $207.3 million. The sale featured major artists of the 20th century art, according to RT.
Art dealer Larry Gagosian described the sale as "masterpiece theatre," The New York Times says. Record prices were set for Yves Klein’s Le Rose du Bleu that sold for $36.7 million, and Jean-Michel Basquiat 1981 painting purchased by a telephone bidder for $20.1 million.
Other pricey lots featured Francis Bacon’s 1964 Study for Self-Portrait, sold to Manhattan dealer Mr. van der Weghe for $33.6 million; Gerhard Richter’s 1989 Strutur sold to a telephone bidder for $19.8 million; Lucian Freud’s 1974 Naked Portrait II, fetched $6.7 million.
The auction house sold 87 per cent of the lots. The sale attracted established and new collectors from the Middle East, USA, Asia, Russia and other locations. Yet the auction spokesperson said that Asian and Russian buyers were less active than Europeans and Americans in this sale.
On June 26 another major auction house Sotheby’s also held a modern and contemporary art sale. However Sotheby’s results were not as impressive. The sale earned $108 million with Jean-Michel Basquiat’s Warrior becoming the top-selling lot. It was purchased for $8.7 million.