Կրտսեր Սոս Պետրոսյանը, որը Հռոմում կայացած իլյուզիոնիստների միջազգային մրցույթում նվաճել է առաջին մրցանակը, նոյեմբերին մեկամսյա հյուրախաղեր կունենա ԱՄՆ Լաս Վեգաս քաղաքում: Այդ մասին մամլո ասուլիսի ժամանակ ասաց Երևանի կրկեսի գեղարվեստական ղեկավար Սոս Պետրոսյանը:
Նրա խոսքով, 15-ամյա Սոսին այդ առաջարկն արվել է Հռոմում, երբ նա փայլուն հաղթանակ տարավ:
Այս մրցույթին հայերն առաջին անգամ էին մասնացում: Ժյուրիի կազմում էին աշխարհահռչակ իլյուզիոնիստներ Ուրի Գելլերը, Ֆրանց Հարարին, Էդ Ալոնսոն, Տոպազը: Մրցույթի նախընտրական փուլին մասնակցել է 3000 հոգի, որոնցից ընտրվել էին լավագույն 120-ը: Կիսաեզրափակիչ փուլ էին անցել ընդամենը 70 մասնակիցներ: Մրցույթի եզրափակիչ էին անցել 10 մասնակից, այդ թվում` Ճապոնիան, ԱՄՆ-ն, Չինաստանը, Մեծ Բրիտանիան, Կորեան և Հայաստանը:

Сос Петросян-младший, который в Международном Чемпионате мира по иллюзионизму в Риме завоевал первый приз, в ноябре выступит с гастролями в Лас-Вегасе в США. Об этом сообщил во время пресс-конференции художественный руководитель Ереванского цирка Сос Петросян. По его словам, 15-летний Сос Петросян получил предложение после блестящей победы в Риме.
В данном конкурсе армянские артисты впервые принимали участие. В составе жюри были всемирно известные иллюзионисты Ури Геллер, Франц Харараи, Эд Алонсо, Топаз. В отборочном туре конкурса участвовало 3000 цирковых артистов, из которых было отобрано 120 человек. В полуфинал прошли всего 70 человек, а в финал – 10, в том числе, участники из Японии, США, Китая, Великобритании, Кореи и Армении.