29 Հունիս 2012 - 11:20 AMT
«Մենք պատրաստված թիմով ենք մասնակցելու Օլիմպիական խաղերին: Ես արդեն եղել եմ Լոնդոնում և հանդիպել եմ կազմակերպիչների հետ: Մենք խնդրել ենք նրանց, որպեսզի մեր հարևան երկրների պատվիրակություններից հեռու սենյակներ հատկացնեն` խնդիրներից խուսափելու համար: Պեկինում, որտեղ ես կրկին հայկական պատվիրակության ղեկավարն էի, երկար պայքարեցի, որ մեզ տեղավորեն այնտեղ, որտեղ մենք ցանկանում ենք»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է Հայաստանի ազգային Օլիմպիական կոմիտեի փոխնախագահ Դերենիկ Գաբրիելյանը:
Ըստ նրա, Հայաստանը Օլիմպիական խաղերում կարող էր 25-ի փոխարեն ներկայացնել 30 մարզիկ: Նրա խոսքով, ՀԱՕԿ-ը ամեն ինչ արել է Երջանիկ Ավետիսյանի եւ Ռոման Ամոյանի համար, բայց բոլոր նամակները եւ խնդրանքներն անպատասխան են մնացել:
Գաբրիելյանը տեղեկացրել է, որ Լոնդոնի Օլիմպիական ավանում Հայաստանի դրոշը կբարձրացվի հուլիսի 21-ին, իսկ հուլիսի 29-ին Լոնդոնի եկեղեցիներից մեկում լինելու է հանդիսավոր արարողություն:
ՀԱՕԿ-ը կառավարությունից ստացել է 180 միլիոն դրամ և այն չի ներառում պարգևատրումները: Օլիմպիական խաղերում Հայաստանի կառավորությունը ոսկե մեդալի համար նախատեսել է 30 միլիոն դրամ, իսկ արծաթե բրոնզե մեդալակիրները կստանան համապատասխանաբար 20 և 10 մլն դրամ:
«Առանձին պարգևատրում է նախատեսել նաև ՀԱՕԿ-ի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը: 2008թ. Պեկինի Օլիմպիական խաղերի ժամանակ նա մարզիկներին խոստացել էր 700 հազար դոլար: Այս տարի ևս, հուսով եմ, նա կկատարի իր խոստումն ու նույնքան գումար կնվիրի ոսկե մեդալակրին”,- ավելացրել է Գաբրիելյանը:

“Мы собираемся выступить на Олимпийских играх с хорошо подготовленной командой. Я уже побывал в Лондоне и встретился с организаторами. Мы попросили их, чтобы во избежание проблем они нам выделили комнаты, которые не будут находиться рядом с комнатами представителей делегаций соседних стран. В Пекине, где я также был руководителем армянской делегации, я долго боролся за то, чтобы наших спортсменов разместили так, как нам было удобно”, – сказал во время встречи с журналистами заместитель председателя Национального олимпийского комитета Армении Дереник Габриэлян.
По его словам, Армению на Олимпийских играх могут представить вместо 25 спортсменов 30. Национальный олимпийский комитет Армении (НОКА) сделал все от него зависящее, чтобы Ерджаник Аветисян и Роман Амоян приняли участие в Олимпиаде в Лондоне, однако, его письма и просьбы остались без ответа.
Габриэлян сообщил, что в Олимпийской деревне в Лондоне армянский флаг будет поднят 21 июля, а 29 июля в одном из монастырей Лондона состоится торжественная церемония.
НОКА получил от правительства Армении 180 млн драмов, которые не включают награждения. За золотую медаль на Олимпиаде в Лондоне правительство РА предусмотрело 30 млн драмов, а за серебряную и бронзовую медали – 20 и 10 млн, соответственно.
“Отдельная награда учреждена и со стороны председателя НОКА Гагика Царукяна. Во время Олимпиады 2008 года в Пекине он обещал спортсменам 700 000 долларов. В этом году, надеюсь, он исполнит обещание и подарит золотому призеру ту же сумму”, – сказал Габриэлян.