Հուլիսի 1-ին Կիևի «Օլիմպիական» մարզադաշտում տեղի կունենա Եվրո-2012 փակման արարողությունը, որը հրաշալի նախաբան կդառնա Իսպանիայի ու Իտալիայի հավաքականների եզրափակիչ խաղի համար:
12 րոպե տևողությամբ շոուն տեղի կունենա եզրափակչից առաջ: Խորեոգրաֆիկ բեմականացմանը կմասնակցեն 600 կամավորներ: Փակման արարողությամբ կավարտվի այս պատմական իրադարձությունը՝ Եվրոպայի ֆուտբոլի առաջնությունը, որն առաջն անգամ անցավ արևելյան ու կենտրոնական Եվրոպայի երկրներում: Շոուն կարտացոլի նաև ՈւԵՖԱ արժեքները՝ միասնություն, մրցակցություն և կիրք:
Եվրո-2012-ի բացման և փակման արարողությունների հայեցակարգը մշակել է Մարկո Բալիչը՝ իտալական Flimmaster Events ընկերության կրեատիվ տնօրենն ու գործադիր պրոդյուսերը:
Գերմանուհի երգչուհի Օսեանայի կենդանի կատարմամբ կհնչի մրցաշարի պաշտոնական երգը՝ Endless Summer-ը: Իտալիայի ու Իսպանիայի օրհներգերը կկատարեն Կիևի օպերայի և բալետի ակադեմիական թատրոնի մենակատարները: Ակնկալվում է, որ Եվրո-2012-ի եզրափակչին ուղիղ եթերում կհետևեն 150 մլն հեռուստադիտողներ:

29 Июнь 2012 - 12:15 AMT
1 июля на киевском стадионе "Олимпийский" пройдет церемония закрытия EURO-2012, которая станет отличной прелюдией к финалу между сборными Испании и Италии.
Шоу, которое продлится 12 минут, пройдет перед началом финала. В хореографической постановке будут задействованы более 600 волонтеров. Церемония закрытия поставит точку в историческом событии – первом чемпионате Европы по футболу, который прошел на территории центральной и восточной Европы.
Кроме того, шоу отражает национальный колорит 16 стран-участниц и общепризнанные ценности УЕФА: единство, соперничество и страсть.
Концепцию церемоний открытия и закрытия EURO-2012 разработал Марко Балич – креативный директор и исполнительный продюсер итальянской компании Flimmaster Events, занимающейся организацией и проведением подобных мероприятий. Ему помогали художник-постановщик Лида Кастелли и хореограф Брин Уолтерс.
Балич участвовал в организации многих международных мероприятий, таких как церемонии открытия и закрытия Олимпийских игр-2006 в Турине и карнавала в Венеции.
Немецкая певица Осеана вживую споет официальную песню турнира Endless Summer. Государственные гимны Италии и Испании исполнят солисты Киевского муниципального академического театра оперы и балета Тамара Ходакова и Михаил Гуменный.