Հին Ղրիմում հուլիսի 12-15-ը տեղի կունենա երրորդ «Ուխտագնացություն-փառատոն Սուրբ Խաչ 2012»-ը` նվիրված Տիրոջ վերափոխման (Վարդավառ) տոնին: Այդ մասին հայտնում է Analitika.at.ua-ն` հղում անելով Ղրիմի առաջնորդարանի փոխանորդ, Սուրբ Խաչ եկեղեցու վանահայր Հայրիկ Հովհաննիսյանին:
Միջոցառման շրջանակներում տեղի կունենան Ղրիմի ստեղծագործական խմբերի ելույթները, կիրականացվեն փաստագրական եւ գեղարվեստական ֆիլմերի ցուցադրություններ թերակղզում ապրող ժողովուրդների, նրանց մշակութային ժառանգության մասին:
«Փառատոնը կազմակերպվել է Հին Ղրիմի դրական կերպարը քարոզելու եւ ամրապնդելու նպատակով:
Մասնավորապես Սուրբ Խաչ եկեղեցու` «Ղրիմի մշակութային ժառանգության մարգարտի»` որպես հոգեւորության, մշակութային հանգստի եւ Ղրիմի թերակղզում զգոսաշրջության զարգացման յուրօրինակ վերածնունդ»: Միջոցառումը տեղի է ունենում Հայ առաքելական եկեղեցու ուկրաինական թեմի առաջնորդ, Ղրիմի վանահայր Հայրիկ Հովհաննիսյանի հովանու ներքո:

2 Июль 2012 - 06:46 AMT
В Старом Крыму отметят праздник Преображения Господня (Вардавар), который пройдет в рамках третьего «Паломничествя-фестиваля Сурб Хач-2012» с 12 по 15 июля.
«Фестиваль организован для популяризации и укрепления позитивного имиджа Старого Крыма. В частности монастыря Сурб Хач – «Жемчужины культурного наследия Крыма», как уникального исторического места для возрождения духовности, культурного отдыха и развития туризма на Крымском полуострове». Мероприятия проходят под патронатом Украинской епархии Армянской Апостольской Церкви, Викария Крыма иеромонаха Айрика Оганесяна.
В рамках мероприятия состоятся выступления творческих коллективов Крыма, будет осуществлен показ документальных и художественных фильмов о народах, проживающих на полуострове, об их культурном наследии. Завершится мероприятие праздничной литургией в храме монастыря Сурб Хач и гала-концертом. Об этом сообщает Analitika.at.ua со ссылкой на Викария Крыма, настоятеля монастыря Сурб-Хач иеромонаха Айрика Оганесяна.