Մոտ օրերս Հայաստանի հանրային հեռուստատեսությունը կհայտարարի «Մանկական Եվրատեսիլ 2012»-ի հայտերի ընդունման մասին: Այդ մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց մրցույթի հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Գոհար Գասպարյանը:
«Մանկական Եվրատեսիլ 2012» երգի մրցույթը տեղի է ունենալու դեկտեմբերի 1-ին Ամստերդամի HMH համերգասրահում: Այս տարի մրցույթը նշելու է իր 10-ամյակը:
Հիշեցնենք, որ «Մանկական Եվրատեսիլ 2011» մրցույթն անցկացվեց Երևանում` դեկտեմբերի 3-ին` Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում:
Մրցույթին մասնակցեցին 13 երկրի ներկայացուցիչներ:
Հայաստանը մրցույթին մասնակցեց չորրորդ անգամ: Առաջինը այդ մրցույթում Հայաստանը ներկայացրել է «Արևիկ» խումբը «Երազանք» երգով և գրավել 2-րդ տեղը, 2008 թ-ին Մոնիկա Մանուչարովան և գրավել է 8-րդ տեղը իր «Իմ երգի հնչյունը» երգով: 2009 թվականին «Մանկական Եվրատեսիլ» մրցույթում Հայաստանը ներկայացրեց Լուարա Հայրապետյանը «Բարսելոնա» երգով և գրավեց 2-րդ տեղը` այն կիսելով Ռուսաստանի ներկայացուցիչ Եկատերինա Ռյաբովայի հետ: 2010թ. նոյեմբերի 20-ին «Մանկական Եվրատեսիլ-2010» մրցույթում Հայաստանին հաղթանակ բերեց Վլադիմիր Արզումանյանը իր «Մամա» երգով: 2011թ-ին Հայաստանը ներկայացրեց Դալիթան իր Welcome to Armenia երգով և արժանացավ 5-րդ հորիզոնականին:

2 Июль 2012 - 10:08 AMT
В ближайшие дни Общественное телевидение Армении объявит о приеме заявок на участие в “Детском Евровидении 2012”. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщила руководитель армянской делегации конкурса Гоар Гаспарян.
Конкурс песни “Детское Евровидение 2012” состоится 1 декабря в концертном зале “HMH” Амстердама. В этом году Детское Евровидение отмечает свое 10-летие.
Конкурс “Детское Евровидение 2011” состоялся 3 декабря в СКК им. Карена Демирчяна в Ереване. В конкурсе приняли участие представители 13 стран. Армения в конкурсе участвовала в четвертый раз.
Впервые на конкурсе Армению представила группа “Аревик” с песней “Мечта”, которая заняла 2-е место. В 2008 году Моника Манучарян выступила с песней “Звуки моей песни” и заняла 8-е место. В 2009 году Луара Айрапетян, исполнившая песню “Барселона”, заняла 2-е место, поделив его с представительницей России Екатериной Рябовой. 20 ноября 2010 года на “Детском Евровидении-2010” Армении принес победу Владимир Арзуманян с песней “Мама”. Далита, представляющая Армению на конкурсе песни “Детское Евровидение 2011”, выступила под четвертым номером. Она исполнила песню “Welcome to Armenia” и заняла 5-е место.