Ձկնաբուծությունը Հայաստանի գյուղատնտեսության զարգացող ճյուղերից մեկն է: Համաձայն այդ ճյուղի զարգացման հնգամյա ռազմավարության` ծրագրվում է մոտակա տարիներին երեք անգամ ավելացնել ձկնարտադրությունը: Այդ մասին հուլիսի 3-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հաղորդել է Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը:
Նրա խոսքով` 2011թ. Հայաստանն արտահանել է 1300 տոննա ձկներղեն, իսկ այժմ տնտեսվարող սուբյեկտների հետ աշխատանքներ են տարվում ոչ միայն Ռուսաստան, այլև ԵՄ այն արտահանելու համար միջազգային չափանիշների ներդրման ուղղությամբ:

Рыболовство является одной из развивающихся ветвей сельского хозяйства Армении. Согласно пятилетней стратегии развития этой отрасли планируется увеличить производство рыболовецкой продукции в три раза. Об этом 3 июля на пресс-конференции в Ереване сообщил министр сельского хозяйства Армении Серго Карапетян.
По его словам, в 2011 году Армения экспортировала 1300 тонн рыболовецкой продукции, сейчас же ведутся работы с хозсубъектами по внедрению международных стандартов для ее экспорта не только в Россию, но и страны ЕС.