Հուլիսի 6-14-ը Ֆրանսիայի Մարսել քաղաքի Գոմբերի ամրոցում անցկացվելիք պարի ազգագրական փառատոնին կմասնակցի նաև Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պարի պետական համույթը: Փառատոնի շեմին` հուլիսի 2-ին, տեղի ունեցավ համույթի անդրանիկ ելույթը Վալանս քաղաքում: Միջոցառումը նաև առիթ հանդիսացավ, որպեսզի ներկայացվի «Արցախ. հայկական ավանդույթների և արվեստի այգի » գիրքը` նվիրված Արցախի անկախության 20-ամյակին: Դասախոսություններով հանդես եկան պատմաբան Կլոդ Մութաֆյանը և Ֆրանսիայում ԼՂՀ մշտական ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը: Վերջիններս ներկայացրին Արցախի հարուստ մշակութային ժառանգությունը: Միջոցառմանը ներկա Վալանսի քաղաքապետ Ալեն Մորիսը իր վստահությունը հայտնեց առ այն, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը կարող է կարգավորվել միայն խաղաղ երկխոսության միջոցով և ազգերի ինքնորոշման սկզբունքի հիման վրա:
Միջոցառումը կայացավ հայկական կազմակերպությունների համակարգի (COADA) տնօրինության և Ֆրանսիայում ԼՂՀ մշտական ներկայացուցչության նախաձեռնությամբ:
Հուլիսի 3-ին Ֆրանսիայի Վիլյորբան քաղաքի մշակութային կենտրոնի 700 տեղանոց լեփլեցուն դահլիճում տեղի ունեցավ Արցախի հանրապետության պարի պետական համույթի հերթական համերգը: Համերգին նախորդեցին պատմաբան` Կլոդ Մութաֆյանի և արվեստի պատմության մասնագետ` Տիգրան Կույումջյանի դասախոսությունները` Արցախի պատմության և մանրանկարչական արվեստի վերաբերյալ : Այնուհետև ելույթով հանդես եկավ Վիլյորբանի քաղաքապետ` Ժան-Պոլ Բրետը, որի հովանու ներքո կազմակերպվել էր միջոցառումը: Քաղաքապետը, մասնավորապես, նշեց Վիլյորբան քաղաքի և Արցախի միջև խորը մշակութային կապեր հաստատելու մտադրության մասին:
Միջոցառմանը ներկա էին տեղական ինքնակառավարման մարմինների պաշտոնական ներկայացուցիչներ, հայկական համայնքի անդամներ, լրագրողներ: ԼՂՀ պարի պետական համույթի հաջորդ ներկայացումը կանցկացվի Էքս-ան-Պրովանս քաղաքում, որը Ստեփանակերտ քաղաքի հետ մտադիր է դառնալ քույր քաղաքներ, հայտնում է ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:

The state dance ensemble of the Nagorno Karabakh Republic will participate in the Festival of the Ethnographic Dance in the Castle Gombert in Marseille to take place July 6-14.
On July 2, the dance ensemble appeared on stage in Valence. The event also included presentation of the book titled “Artsakh: the Garden of the Armenian Traditions and Art” and dedicated to the 20th anniversary of the independence of Artsakh. Historian Claud Mutafian and the NKR Permanent Representative to France Hovhaness Gevorgyan delivered speeches introducing the rich cultural heritage of Artaskh. Mayor of Valence Alain Maurice, who was present at the event, expressed confidence that the Azerbaijani-Karabakh conflict can only be settled through peaceful dialogue and on the basis of the right of nations to self-determination.
The event was organized by the Coordination Committee of Armenian Associations in France (CCAF) and on the initiative of the NKR Permanent Representative to France Hovhaness Gevorgyan.
On July 3, the ensemble performed in Villeurbanne.
The official representatives of the local government and the Armenian community, as well as journalists attended the event. The next performance will take place in Aix–en-Provence, which is to become a sister city to Stepanakert.