«Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնում ներկայացված Արմեն Գասպարյանի «Հայկական հացը» վավերագրական ֆիլմը երկար է պատրաստվել, քանի որ երկար ժամանակ է պահանջվել գլխավոր հերոսուհուն գտնելու համար: «Հայկական համայնապատկեր» ծրագրի վավերագրական մրցույթում ներկայացված ֆիլմի հերոսին ձեռքի կճուճի ճաքերը հիշեցնում են Հայաստանի բաժան-բաժան արված մասերը, որի ամբողջականությունը նա փորձում է վերականգնել իր երազներում:
Իրական նա հանդիպում է տարեց Արուսյակին` մի կնոջ, որը նրա համար բացահայտում է իրական Հայաստանը` մի երկիր, որտեղ քարը հաց է դառնում, իսկ հացը` հավատ:
Մամլո ասուլիսում ռեժիսորը նշեց, որ գլխավոր հերոսուհուն դժվար էր նաև համոզել նկարահանվել: Ֆիլմի նկարահանումներց ավարտից մի քանի ամիս հետո Արուսյակը մահանում է: «Ես ինքս մտավախություն ունեի, որ ֆիլմը շատ հայկական է, և միայն հայերը կհասկանան դա: Բայց այն ցուցադրվեց Բելառուսում և ԱՄՆ-ում: Ի զարմանս ինձ, այն շատ դրական ընդունվեց օտարերկրացիների կողմից»,-խոստովանեց ռեժիսորը: Նա նշեց, որ այդպիսի կանայք Հայաստանում շատ քիչ են այսօր: Նրանք իրենց հետ տանում են այն մշակույթը, որ բերել են 1915 թ-ին Արևմտյան Հայաստանից: Ռեժիսորի խոսքով նրանք գնում են, բայց նրանց նմանները չեն ձևավորվում: Ֆիլմն անցել է 15 միջազգային փառատոների ընտրություն:
Այն ցուցադրվելու է նաև Վատիկանի, ինչպես նաև սեպտեմբերի 21-ին Ռուսական կաբելային հեռուստատեսություններից մեկով:

8 Июль 2012 - 14:50 AMT
“Золотой абрикос”: “Армянский хлеб” представляет Армению, как страну, в которой даже камни способны превратиться в хлеб, а хлеб – это вера
Представленный на 9-ом международном кинофестивале “Золотой абрикос” документальный фильм Армена Гаспаряна “Армянский хлеб” снимался слишком долго, поскольку потребовалась масса времени, для того чтобы найти актрису на роль главной героини. Герою фильма документального конкурса программы “Армянская панорама” трещины на кувшине напоминают раздробленные части Армении, целостность которой он пытается восстановить во сне.
На самом деле он встречается с пожилой женщиной по имени Арусяк, которая открывает для него истинную Армению – страну, в которой даже камни способны превратиться в хлеб, а хлеб – это вера.
Во время пресс-конференции режиссер отметил, что трудно было убедить актрису принять участие в съемках. Спустя несколько месяцев после съемок Арусяк умерла. “Я очень боялся, что фильм слишком армянский, и только армяне смогут понять его суть. Но фильм был показан в Беларуси и в США. К моему удивлению, он был достаточно хорошо воспринят и оценен иностранцами”, – отметил режиссер. Он сказал, что подобных женщин в Армении осталось очень мало. Они уносят с собой культуру, которую в 1915 году пришла из Западной Армении. Фильм прошел отбор 15 международных фестивалей.
Армянский хлеб” будет показан в Ватикане, а 21 сентября – по одному из кабельных телеканалов России.