«Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնում իրենց տեղն են գտել նաև ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ ֆիլմեր:
Արսեն Գասպարյանի «Նոր Ջուղա. լինել…» ֆիլմը պատմում է Նոր Ջուղայի հայ համայնքի հարուստ անցյալի, և ներկայի մասին: Այնտեղ այսօր գործում է 13 հայկական եկեղեցի, և բազմաթիվ հայկական դպրոցներ: Նրա խոսքով լեզվի խնդիր հայերն այնտեղ չունեն, իսկ ամենամեծ խնդիրը արտագաղթն է:
Ֆիլմում պատկերված է հայ համայնքը, որն ավելի քան 400 տարի Նոր Ջուղայում ապրում և արարում է` պահպանելով կրոնը, եկեղեցին, դպրոցը, ինչպես նաև իր սովորույթներն ու ավանդույթները: Այն ցուցադրվել է Նարեկացի արվեստի միությունում և Մեղրի քաղաքում:
Մյուս ֆիլմը` Հայկ Կբեյանի «Կոստան Զարյան. հայ գրականոuթյան միայնակ հոգին» է:Կբեյանի խոսքով շատ մարդիկ ծանոթ չեն հայ գրողին: Ֆիլմում շեշտը դրված է Զարյանի կենսագրության հայ հասարակության մեջ ու իր մեկուսացվածության մասին: Ֆիլմը հիմնվել է գրողի գրառումների վրա, պահպանվել են մի քանի լուսանկարներ: Ռեժիսորի պոսքով նույնիսկ թոռան տանը ոչ մի ար-իվային նյութ չկար: Օգտագործվել են իր ֆիլմադարանից նյութեր, արխիվներ, և մի քանի ձեռագիր:Կբեյանը նշում է, որ շատ կարելի է անդրադառնալ Զարյանի անցած ուղուն և ստեղծագործություններին:
Ռեժիսորը նաև խոստացավ, որ հնարավորության դեպքում անպայման կրկին կանդրադառնա Զարյանին:
Արթուր Խուդոյանի «Ինձ աշուղ են ասում» ֆիլմը պատմում է Վայոց ձորի Եղեգիս գյուղում ապրող ծերունու մասին: Ծերունի միայնակ է ապրում գյուղում, սիրում է երգել: Ամբողջ կյանքի ընթացքում ֆոլկլորային երգեր է հավաքել: Նա փորձում է ինքն իրեն համոզել, որ իր կյանքը զուր չի անցել, որ երգերն օգնել են մարդկանց սիրել ու սիրվել: Ինքն էլ երգ ու առակ է գրում:

9 Июль 2012 - 05:17 AMT
В программе международного кинофестиваля “Золотой абрикос” нашли место и фильмы, снятые при поддержке Министерства культуры РА. Фильм Арсена Гаспаряна “Новая Джуга: Быть…” рассказывает о богатом прошлом армянской общины в Новой Джуге и о ее настоящем. В настоящее время здесь есть 13 действующих армянских монастырей. По его словам, у армян нет проблем, связанных с родным языком, самой серьезной проблемой является эмиграция. В фильме представлена армянская диаспора, которая сформировалась, жила и творила в Новой Джуге уже около 400 лет, о ее укладе и традициях. Фильм был показан в Союзе искусства “Нарекаци” и в городе Мегри.
Второй фильм – это картина Айка Кбеяна “Костан Зарян: Одинокая душа армянской литературы”. По словам Кбеяна, очень немногие знакомы с творчеством этого писателя. В фильме основной акцент делается на биографию Заряна и его изолированность от армянского общества. Фильм основан на записках писателя, сохранилось несколько фотографий. По словам режиссера, даже в доме внука писателя не было ни одного архивного материала. Были использованы архивы из госфильмофонда и некоторые рукописи. Режиссер также отметил, что к жизни и творчеству писателя можно обращаться почаще. Режиссери сам обещал в случае возможности неоднократно возвращаться к творчеству и жизни Заряна. Фильм Артура Худояна “Меня называют ашугом” рассказывает о старике, живущем в селе Ехегис Вайоц Дзорской области. Старик живет один, он любит петь. В течение всей своей жизни старик собирал фольклорные песни, он пытается убедить сам себя, что прожил жизнь не зря, что его песни помогали людям любить и быть любимыми. Он и сам пишет песни, басни. Жизнь старика подходит к концу, и он, молча, уходит.