«Ոսկե ծիրան» 9-րդ երևանյան միջազգային կինոփառատոնում ներկայացված է բազմաթիվ միջազգային կինոփառատոներում ցուցադրված Էրիկ Նազարյանի «Պոլիս» ֆիլմը: Ռեժիսորը մամլո ասուլիսի ժամանակ նշեց, որ ֆիլմի գաղափարը եկավ այն ժամանակ, երբ սպանվեց Հրանտ Դինքը: Նրա խոսքով, գլխավոր նպատակն էր սփյուռքահայի հոգեբանությունը ներկայացնել օտարերկրացիներին: Նկարահանումներն ավարտվեցին անցած տարի և ֆիլմը ներկայացվեց Ստամբուլի կինոփառատոնում: Նազարյանի խոսքով, Թուրքիայում այն բավական դրական է ընդունվել, և մյուս տարի ֆիլմը ցուցադրվելու է Թուրքիայի մյուս քաղաքներում:
Ֆիլմն ուդ նվագող սփյուռքահայ երաժիշտ և Ցեղասպանությունից փրկվածների ժառանգ Արմենակ Մուրադյանի պատմությունն է, ով վերադառնում է Ստամբուլ` մասնակցելու ուդի փառատոնի: Արմենակը, որ գալիս է խառը զգացումներով և իր պապի` 1909-ի լուսանկարով, վերադառնում է Քադըքյոյ` իր ընտանիքի հին թաղը. նա ջանում է գտնել պապի ուդի խանութը, որ գոյություն է ունեցել դարասկզբին, և 1915-ի ապրիլի 24-ին անհետացած ընտանեկան ունեցվածքը: Մինչդեռ անսպասելիորեն հանդիպում է թուրք այրի Ռեյհանին, որի հնամենի խանութը հենց նույն տեղում է, ուր Արմենակի պապի ուդի խանութն է եղել:
Ֆիլմի հաջողության գրավականը, ըստ ռեժիսորի, այն է, որ ֆիլմն արել է անկեղծ, և նկարահանվել է աշխարհի, ոչ թե միայն հայերի համար:

9 Июль 2012 - 09:38 AMT
На 9-ом международном кинофестивале “Золотой абрикос” представлен фильм Эрика Назаряна “Полис”. Во время пресс-конференции режиссер сказал, что идея снять подобный фильм возникла после убийства Гранта Динка.
Основным замыслом картины является представление иностранцам психологии армян диаспоры. Фильм снят в Турции. Съемки завершились в прошлом году, и картина была представлена на кинофестивале в Стамбуле.
По словам Назаряна, в Турции фильм был воспринят достаточно тепло, а в следующем году он будет показан и в других турецких городах.
Главный герой картины – исполнитель на уде, Арменак, впервые посещает Стамбул, чтобы принять участие в фестивале игры на этом инструменте. Герой пытается найти место, где раньше находился магазин музыкальных инструментов его деда, бежавшего во время Геноцида армян в 1915 году.
Фильм раскрывает силу музыки, способную победить смерть и разрушения.
Премьера фильма состоялась 24 сентября 2011 года в Северной Америке в рамках Международного кинофестиваля “Арпа”.