Հայ հանդիսատեսին քաջ ծանոթ «Ես եմ» ֆիլմն ընդգրկվել է «Ոսկե ծիրան» 9-րդ երևանյան միջազգային կինոփառատոնի մրցութային փուլում:
Ֆիլմի ռեժիսոր Վահագն Գրիգորյանը նշեց, որ դա կյանքից մի հատված է համազգեստի մեջ: Դա մի ֆիլմ է, որը հետագա սերունդներին կներկայացնի այսօրվա բանակը, թե ինչու, ուր և ում համար ենք գնում: Վահագն Գրիգորյանի խոսքով, կարևոր մրցանակն իր համար այն կլինի, որ ֆիլմն ապրի և մեր սերունդներին պատմի մեր բանակի մասին:
Ֆիլմի պրոդյուսեր Արմեն Մազմանյանը նշեց, որ գաղափարը հայկական բանակի 20-ամյակին նվիրված միջոցառումների նախապատրաստական փուլում առաջացավ, երբ «32 ատամ» ակումբի պրոդյուսեր Կարեն Բաբաջանյանը մեծ ռիսկի դիմեց, ունենալով միայն երկու ամիս ժամանակ:
Ֆիլմը պատմում է մի տղայի մասին, որը գնում է պարտադիր զինվորական ծառայության և նպատակ ունի դրանից հետո ամուսնանալ ընկերուհու հետ ու մեկնել քեռու մոտ` արտերկիր` այնտեղ մշտական բնակություն հաստատելու համար:
Սահմանամերձ զորամասում սկսվում է տղայի բանակային կյանքը: Նա ձեռք է բերում տղամարդուն բնորոշ նոր հատկություններ, տիրապետում ֆիզիկական ուժին, կարոտի զգացում է ապրում, նոր ընկերներ գտնում, սովորում լավն ու վատը զանազանել:

9 Июль 2012 - 10:45 AMT
Для создателей картины “Это – я” очень важно, чтобы фильм жил и рассказывал грядущим поколениям об армянской армии
Хорошо известный армянскому зрителю фильм “Это – я” включен в конкурсный тур 9-го международного кинофестиваля “Золотой абрикос”. Режиссер фильма Ваагн Григорян отметил, что это отрывок из жизни в военной форме.
“Фильм “Это – я” расскажет о нынешней армянской армии, о том, куда, зачем и для кого мы идем служить”, сказал режиссер.
По его словам, самой главной наградой для него будет, если фильм будет жить и рассказывать грядущим поколениям об армянской армии.
Продюсер фильма Армен Мазманян рассказал, что идея создания фильма родилась в рамках подготовительных мероприятий, посвященных 20-летию армянской армии.
Фильм рассказывает о парне, отправившемся на обязательную воинскую службу, который намерен после армии жениться и уехать за границу к дяде на постоянное проживание. В пограничной части начинается воинская служба главного героя, он приобретает черты характера, присущие настоящему мужчине, крепнет физически, тоскует по родным, встречает новых друзей, учится ценить добро и зло.