Այսօր`հուլիսի 9-ին Երևանում բացվեց «Ոսկե ծիրան» 9-րդ երևանյան միջազգային կինոփառատոնի Հայաստան-Թուրքիա կինոպլատֆորմը:
«Արդեն ունենք հինգ ֆիլմ, մի քանիսը դեռ ընթացքի մեջ են: Նիկոլ Բեզչյանի ֆիլմի համաշխարհային պրեմիերան կկայանա կինոփառատոնում: Այս աշխատանքներն ունեն արդյունքներ, և համագործակցությունն իր պտուղներն է տալիս:
Քաղաքականությունն, իհարկե, առնչվում է մեր աշխատանքների հետ, բայց մենք դրա վրա չենք կենտրոնանում և անում ենք մեր գործը»,-ներկաներին ողջույնի խոսքում ասաց «Անադոլու Քյուլթուր» կազմակերպության ներկայացուցչուհի Չիգդեմ Մաթերը: Հայաստան-Թուրքիա կինոպլատֆորմը կինոփառատոնի և «Անադոլու Քյուլթուր» կազմակերպության համատեղ նախաձեռնությունն է, որի նպատակն է խթանել միջմշակութային երկխոսությունը Հայաստանի և Թուրքիայի միջև կինոյի ոլորտում: Այդ ծրագրի շրջանակներում մի քանի համատեղ ֆիլմեր են նկարահանվել, որոնք ներկայացվել են լայն հասարակությանը Հայաստանում և Թուրքիայում, ինչպես նաև Գերմանիայում, Ամերիկայի Միացիալ Նահանգներում և այլուր: Աշխատաժողովի նախապատրաստական աշխատանքները սկսվել են փետրվարի կեսից: Հայտերի ընդունման հայտարարությունը տարածվել էր ցանցով: Մինչև ապրիլի սկիզբը 25 կարճամետրաժ, վավերագրական և լիամետրաժ խաղարկային ժանրերի հայտ է ընդունվել: Այդուհետ հայ և թուրք կինոմասնագետներից բաղկացած նախընտրական հանձնաժողովն ընտրեց 10 կինոնախագիծ` յուրաքանչյուր երկրից 5-ը:

9 Июль 2012 - 12:52 AMT
Сегодня, 9-го июля в рамках 9-го международного кинофестиваля “Золотой абрикос” открылась “Армяно-турецкая киноплатформа” (АТКП).
“У нас уже есть пять фильмов, еще несколько фильмов будут завершены в ближайшее время. Мировая премьера фильма Никола Безчяна состоится в ходе кинофестиваля. Это сотрудничество принесло положительные результаты. Политика, конечно же, пересекается с нашей работой, однако, мы не концентрируем внимание на ней, а делаем свое дело”, – сказала в приветственной речи представительница организации “Anadolu Kultur” Чигдем Матер.
Киноплатформа Армения-Турция является совместной инициативой “Золотого абрикоса” и организации “Anadolu Kultur”, цель которой – стимулировать культурный диалог в области кино между Арменией и Турцией.
В рамках данной программы было снято несколько совместных фильмов, которые были представлены на суд широкой общественности как в Армении и Турции, так и в Германии, США и других странах.
Работы по подготовке к фестивалю начались с середины февраля. Объявление о приеме заявок было распространено в Интернете. До начала апреля уже было зарегистрировано 35 заявок в жанрах короткометражного, документального и полнометражного игрового кино.
После этого отборочная комиссия, состоящая из армянских и турецких профессионалов, выбрала 10 кинопроектов: по 5 фильмов от каждой страны. Автор победившего проекта получит 10 000 долларов от фонда сотрудничества “Евразия”.