Ամռան շոգերի հետ կարծես ավելի հանգիստ շրջան է սկսվում շատ ու շատ ոլորտներում, սակայն, ինչպես միշտ, ամենաթեժ շրջանն է Հայաստանի մշակութային կյանքում:
Հուլիս ամիսը սկսվեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Իմ Հայաստան» փառատոնի մարզային համերգներին: Սփյուռքից ժամանած խմբերը մեկնում են մարզեր, և գեղեցիկ համերգներ տալիս մարզի բնակիչների համար:
Անցած շաբաթ լրագրողների հետ հանդիպեց Սուրեն Առուստամյանը, նա խոսեց «Նոր ալիք» մրցույթի, երգացանկի մասին: Առուստամյանը խոսք է տվել մրցույթում աչքի ընկնել իր ուրույն ոճով և «Ով սիրուն, սիրուն» երգի նոր մեկնաբանությամբ: Հուլիսի 3-ին և 6-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում ներկայացվեց Պուչինիի «Տուրանդոտ» օպերայի համերգային կատարումը: Հիշեցնենք, որ այն երբևէ չէր կատարվել Հայաստանում: Կալաֆին մարմնավորելու համար Հարավային Կորեայից հատուկ Հայաստան էր ժամանել տենոր Էնրիկո Լին, ով իր գեղեցիկ վոկալով հուզեց բոլոր ներկաներին: Դասական երաժշտության սիրահարների համար իսկական անակնկալ եղավ, երբ բեմ դուրս եկավ հեռուստասերիալներից հայտնի Ռիչարդ Մադլենյանը: Նա մասնագիտությամբ օպերային երգիչ է, և մարդիկ ծանոթացան նրա բաս ձայնին:
Համերգային կատարման ժամանակ երգիչների մեծ մասը կրում էին գեղեցիկ երեկոյան զգեստներ: Հանդիսատեսին անակնկալի բերեցին օպերայում Պինգի, Պանգի և Պոնգի հերոսներին մարմնավորող երգիչները, երբ չինական հագուստներով և ժեստերով բեմ դուրս եկան: Երկու համերգներն էլ անցան լեփ-լեցուն դահլիճում և բուռն ծափահարություններով: Համերգից հետո բոլորը միակարծիք էին. այն պետք է ներկայացնել ներկայացման տարբերակով:
«Տուրանդոտի» պրեմիերան Հայաստանում վստահ կարելի է անվանել շաբաթվա կարևորագույն իրադարձություններից մեկը:
Շաբաթը եզրափակվեց «Ոսկե ծիրան» թվով 9-րդ միջազգային կինոփառատոնի բացման արարողությամբ: Այս անգամ փառատոնի կազմակերպիչները որոշեցին ավելի օրիգինալ գտնվել, և բացել հայկական դասական ֆիլմերից մեկով` «Շոր և Շորշոր»-ով: Այն շատ ջերմ ընդունվեց ինչպես հայ, այնպես էլ օտարերկրացի հյուրերի կողմից: Ֆիլմին նոր շունչ հաղորդեց Վահագն Հայրապետյանը: Նա հայկական ազգային մեղեդիները վերամշակեց, և ժողովրդական և ժամանակակից գործիքների համադրությամբ նրա երաժշտությունն ուղեկցեց հայ հանդիսատեսին ֆիլմի ողջ ընթացքում:

Кажется, с наступлением жары и сезона отпусков во многих сферах жизнедеятельности наступает период относительного покоя, однако в культурной жизни Армении это достаточно насыщенный событиями период.
Июль начался концертами фестиваля “Моя Армения” Министерства диаспоры РА. Группы, приехавшие из диаспоры, с концертами разъезжают по областям Армении, радуя местных жителей своими выступлениями.
На прошлой неделе с журналистами встретился Сурен Арустамян, который представил свой репертуар на конкурсе “Новая волна”. Сурен Арустамян обещал отличиться особым, присущим ему стилем и новой собственной аранжировкой песни “Ов, сирун, сирун”.
3 и 6 июля в концертном зале “Арам Хачатурян” было представлено концертное исполнение оперы Джакомо Пуччини “Турандот”. Напомним, что опера впервые была представлена в Армении. В роли Калафа выступил южнокорейский тенор Энрико Ли, взволновавший армянскую публику прекрасным вокалом. Для любителей классической музыки настоящим сюрпризом стало участие в опере известного по телесериалам Ричарда Мадленяна. Многие не подозревали о том, что он по специальности является оперным певцом, и были приятно удивлены его басом. Прекрасные вечерние наряды, жесты и мастерство исполнения изумили армянскую публику.
Во время обоих концертов зал был переполнен, певцов встречали и провожали под бурные аплодисменты. После концерта все сошлись во мнениях, что необходима и оперная постановка “Турандот”. Премьеру “Турандот” можно смело назвать одним из важнейших событий недели.
Конец недели ознаменовался открытием 9-го международного кинофестиваля “Золотой абрикос”. На этот раз организаторы фестиваля решили быть оригинальнее: фестиваль открылся одним из старых классических армянских фильмов “Шор и Шоршор”. Показ фильма вызвал положительные отклики как у армянских, так и зарубежных гостей.
Фестиваль продлится ровно неделю, мы постараемся осветить наиболее интересные моменты в работе фестиваля.