Ամռան շոգերի հետ կարծես ավելի հանգիստ շրջան է սկսվում շատ ու շատ ոլորտներում, սակայն, ինչպես միշտ, ամենաթեժ շրջանն է Հայաստանի մշակութային կյանքում:
Հուլիս ամիսը սկսվեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Իմ Հայաստան» փառատոնի մարզային համերգներին: Սփյուռքից ժամանած խմբերը մեկնում են մարզեր, և գեղեցիկ համերգներ տալիս մարզի բնակիչների համար:
Անցած շաբաթ լրագրողների հետ հանդիպեց Սուրեն Առուստամյանը, նա խոսեց «Նոր ալիք» մրցույթի, երգացանկի մասին: Առուստամյանը խոսք է տվել մրցույթում աչքի ընկնել իր ուրույն ոճով և «Ով սիրուն, սիրուն» երգի նոր մեկնաբանությամբ: Հուլիսի 3-ին և 6-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում ներկայացվեց Պուչինիի «Տուրանդոտ» օպերայի համերգային կատարումը: Հիշեցնենք, որ այն երբևէ չէր կատարվել Հայաստանում: Կալաֆին մարմնավորելու համար Հարավային Կորեայից հատուկ Հայաստան էր ժամանել տենոր Էնրիկո Լին, ով իր գեղեցիկ վոկալով հուզեց բոլոր ներկաներին: Դասական երաժշտության սիրահարների համար իսկական անակնկալ եղավ, երբ բեմ դուրս եկավ հեռուստասերիալներից հայտնի Ռիչարդ Մադլենյանը: Նա մասնագիտությամբ օպերային երգիչ է, և մարդիկ ծանոթացան նրա բաս ձայնին:
Համերգային կատարման ժամանակ երգիչների մեծ մասը կրում էին գեղեցիկ երեկոյան զգեստներ: Հանդիսատեսին անակնկալի բերեցին օպերայում Պինգի, Պանգի և Պոնգի հերոսներին մարմնավորող երգիչները, երբ չինական հագուստներով և ժեստերով բեմ դուրս եկան: Երկու համերգներն էլ անցան լեփ-լեցուն դահլիճում և բուռն ծափահարություններով: Համերգից հետո բոլորը միակարծիք էին. այն պետք է ներկայացնել ներկայացման տարբերակով:
«Տուրանդոտի» պրեմիերան Հայաստանում վստահ կարելի է անվանել շաբաթվա կարևորագույն իրադարձություններից մեկը:
Շաբաթը եզրափակվեց «Ոսկե ծիրան» թվով 9-րդ միջազգային կինոփառատոնի բացման արարողությամբ: Այս անգամ փառատոնի կազմակերպիչները որոշեցին ավելի օրիգինալ գտնվել, և բացել հայկական դասական ֆիլմերից մեկով` «Շոր և Շորշոր»-ով: Այն շատ ջերմ ընդունվեց ինչպես հայ, այնպես էլ օտարերկրացի հյուրերի կողմից: Ֆիլմին նոր շունչ հաղորդեց Վահագն Հայրապետյանը: Նա հայկական ազգային մեղեդիները վերամշակեց, և ժողովրդական և ժամանակակից գործիքների համադրությամբ նրա երաժշտությունն ուղեկցեց հայ հանդիսատեսին ֆիլմի ողջ ընթացքում:

As summer heat comes on, most fields seem to enter off season;however, Armenian cultural life is in full swing now, as always.
July kicked off with regional concerts of My Armenia festivalinitiated by the RA Diaspora Ministry. Diaspora groups visitedregions with nice performances for the locals.Singer Sergey Arustamyan met with journalists last week to speak aboutthe New Wave song contest he is going to participate in. Arustamyanpromised to come up with stylish performance and his owninterpretation of “Ov sirun, sirun”(“Oh, beauty”) song.
On July 3 and 6 concert performance of Giacomo Puccini’s Turandotopera was staged in Aram Khachatryan concert hall. This was its firstever staging in Armenia. South Korean tenor Enrico Lee who arrived inArmenia to perform Calàf’s part touched the heart of the audience withhis voice. Classical music fans were really surprised to see RichardMadlenian, popular TV series actor appear on the stage. Madlenian,professional opera singer surprised people with his bass performance.
Most singers appeared on stage wearing beautiful gowns, and theaudience was again surprised to see Ping, Pang and Pong characterswith Chinese dresses and gestures. Both concerts were full house,winning thunderous applause. Following the concert, everybody agreedthat the performance needs an opera staging too.
Turandot's opening night in Armenia is definitely one of the majorevents of the week.
The weekend was remarkable for the opening ceremony of the 9th Golden ApricotInternational FilmFestival. Festival organizers appeared quiteoriginal this time; the event opened with a classic Armenian movie“Shor and Shorshor” which got a warm welcome by both Armenian andforeign guests.
Vahagn Hayrapetyan enlivened the movie with his arrangement ofArmenian folk melodies. His music, combination of folk and moderninstruments accompanied the whole film.