«Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնի շրջանակներում հուլիսի 9-ին Հ.Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնի դահլիճում տեղի է ունեցել համերգ: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին հաղորդում են սփյուքի նախարարության լրատվական ծառայությունից` hամերգի առաջին մասում ելույթ է ունեցել Թուրքիայի Ստամբուլ քաղաքի Եսայան սանուց միության «Մարալ» երգի ու պարի համույթը, որի գեղարվեստական ղեկավարն է Կարպիս Իրիս Չափքանը: Պարախումբը ելույթ է ունեցել հայկական ազգագրական և ժողովրդական պարերով: «Մարալը» արդեն 32 տարի է գործում է Թուրքիայում։
Համերգի երկրորդ մասում պարել են Ուկրաինայի Խարկով քաղաքի «Արաքս» և «Արմենիա» պարախմբերը, Վրաստանի Թբիլիսի քաղաքի «Անի», Ախալցխա քաղաքի «Գոհանամք» համույթները և Ռուսաստանի Դաշնության Ադիգեայի Հանրապետության Մայկոպ քաղաքի «Նաիրի» պարախումբը:
Վերջում «Իմ Հայաստան» փառատոնի ծրագրի ղեկավար Սամվել Հարոյանը շնորհակալություն հայտնեց սփյուռքահայ երիտասարդներին և խմբերի ղեկավարներին` հայ պարարվեստը սփյուռքում պահպանելու և ներկայացնելու, համար: Նա խմբերի գեղարվեստական ղեկավարներին հանձնեց փառատոնի մասնակցության հավաստագրեր և նվերներ:

В рамках всеармянского фестиваля “Моя Армения” 9 июля в зале Ереванского государственного театра музыкальной комедии им. А.Пароняна состоялся концерт.
Как сообщили PanARMENIAN.Net в Министерстве диаспоры РА, в первой части концерта выступил армянский танцевальные ансамбль “Марал” (художественный руководитель Карпис Ирис Чапкам) из Стамбула. Он исполнил армянские народные и патриотические танцы. История ансамбля “Марал” насчитывает уже 32 года.
Во второй части концерта выступили танцевальные ансамбли “Аракс” и “Армения” из Харькова (Украина), “Ани” из Тбилиси (Грузия), “Гоанамк” из Ахалцхи (Грузия), а также ансамбль “Наири” из Майкопа (Россия, Адыгея).
В конце руководитель фестиваля “Моя Армения” Самвел Ароян вручил руководителям ансамблей сертификаты об участии в фестивале и памятные подарки.