Տրաբզոնի նավահանգիստը պատրաստ է սպասարկել հայկական բեռները: Նման հայտարարություն է արել նավահանգստի պետ Մուզաֆեր Էրմիշը: Ինչպես հայտնում է թուրքական Gunebakis կայքը, Էրմիշը հայտարարել է, որ եթե Թուրքիայի կառավարությունը համաձայնվի, նավահանգիստը պատրաստ է սպասարկել հայկական բեռնափոխադրումները՝ դեպի Հայաստան և Հայաստանից:
Ըստ նավահանգստի պետի, դրանից կշահեն ինչպես Թուրքիան, այնպես էլ Հայաստանը:
«Հայաստանն արյժմ մոտ 7,5 մլրդ դոլարի ապրանքն է ներմուծում և արտահանում վրացական Փոթի նավահանգստով: Դեպի Փոթի գնացող երկաթուղի կա, սակայն այն խափանումներով է գործում: Տրաբզոնից մինչև Ալիջան՝ Հայաստանի հետ սահման, 40 կմ է, իսկ այնտեղից մինչև Երևան ընդամենը 30 կմ է: Մեր նավահանգիստը պատրաստ է նման ծավալի բեռնափոխադրումների»,-ասել է նավահանգստի պետը, շեշտելով, որ Տրաբզոնի նավահանգիստն այժմ աշխատում է հզորության 25 տոկոսով:

Порт Трабзона готов обслуживать армянские грузы. Такое заявление сделал начальник порта Музафер Эрмиш. Как передает турецкий сайт Gunebakis, Эрмиш заявил, что в случае согласия турецкого правительства порт готов обслуживать грузоперевозки и в Армению, и из Армении.
По словам начальника порта, от этого выиграют и Турция, и Армения.
«Армения сейчас осуществляет импорт и экспорт на 7,5 млрд долларов через грузинский порт Поти. К Поти есть железная дорога, но действует она с большими перерывами. Из Еревана в Трабзон можно добраться в любое время дня. От Трабзона до Алиджана на границе (с армянской стороны – пропускной пункт в Маргаре – ред.) – 40 км, а оттуда до Еревана – всего 30 км. Наш порт готов осуществлять перевозки такого объема»,- отметил директор порта, подчеркнув, что в настоящее время Трабзонский порт работает на 25% своих мощностей.