Գ.Սունդուկյանի անվան թատրոնի շենքում հուլիսի 10-ին կայացել է ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ իրականացվող «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնի «Պարարվեստի օրերի» ավարտին նվիրված միջոցառում:
Միջոցառման ընթացքում սփյուռքյան պարախմբերը հանդես են եկել մեկական հրաժեշտի համարներով:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հ.Հակոբյանը, շնորհակալություն հայտնելով փառատոնի հովանավորներին և աջակիցներին, նշել է. «Գ.Սունդուկյանի թատրոնի պատմության մեջ երևի չի եղել այսպիսի մի երեկո, որ դահլիճը և բեմը հավասար թվով մարդիկ ընդգրկեին: Հայրենիքի կանչով այստեղ են եկել շուրջ 1300 Սփյուռքի պատանիներ և երիտասարդներ և 10 օր շարունակ Հայաստանում, Արցախում և մեր հեռուստատեսության ու լրատվամիջոցների շնորհիվ նաև Սփյուռքում թնդում է հայ երգն ու պարը: Մենք խոնարհվում ենք այս երիտասարդների առաջ, որովհետև նրանք աշխարհի տարբեր երկրներում, տարբեր մշակույթների և լեզուների ազդեցության տակ այսօր հայ են մնացել ու մշտարթուն են պահում հայի ոգին»:
Նախարար Հ.Հակոբյանը Սփյուռքից ժամանած պարախմբերին հանձնել է փառատոնի մասնակցության հավաստագրեր և հուշանվերներ:

11 Июль 2012 - 09:44 AMT
10 июля в ереванском театре им. Сундукяна соотоялась церемония закрытия “Дней танцевального искусства” всеармянского фестиваля “Моя Армения”, реализуемого по инициативе Министерства диаспоры РА.
В ходе мероприятия танцевальные группы из диаспоры выступили с прощальными номерами. Министр диаспоры РА Грануш Акопян, поблагодарив спонсоров и партнеров фестиваля, отметила: “Наверняка в истории зала театра им. Сундукяна до этого не было подобного вечера, когда зал мог бы вместить столько присутствующих. По зову роднины сюда съехались около 1300 армянских юношей и девушек из армянской диаспоры. Мы преклоняемся перед этой молодежью, потому что они в самых разных уголках мира, находясь под действием самых различных культур и языковых барьеров, продолжают оставаться армянами и не забывать о своих корнях”.