Աշխարհի բազմաթիվ երկրներում ցուցադրված «Տատիկիս դաջվածքները» ֆիլմը մասնակցում է նաև «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնին:
58 րոպե տևողությամբ ֆիլմը պատմում է նրա տատիկի պատմությունը՝ կնոջ, որը բազում սպիներ ունի դեմքին ու ձեռքերին՝ մշտապես հիշեցնելով նրան Ցեղասպանության ժամանակ կրած բռնության մասին:
«Արվեստը կարող է խնդիր բարձրացնել, այն չի կարող լուծել քաղաքական հարցեր»,-ասաց Խարդալյանը:
Սյուզան Խարդալյանն ազատ գրող է և կինոգործիչ: Մասնագիտությամբ լրագրող է, սովորել է Բեյրութի ու Փարիզի համալսարաններում: Նա ավելի քան 20 ֆիլմերի հեղինակ է, որոնք ցուցադրվել են ԱՄՆ-ում ու Եվրոպայում՝ «Ատում եմ շներին», «Երիտասարդ Ֆրոյդը Գազայից», «Վերադարձ դեպի Արարատ» ֆիլմերը:
Խոսելով ֆիլմի հաջողությունների մասին, Խարդալյանը մամլո ասուլիսի ժամանակ ասաց, որ այն ողջ աշխարհում դիտեցին, որովհետև թեման է հետաքրքիր, այն ունի որոշ չափով ինտիմ բովանդաություն, ինչը բոլորին է հետաքրքրում:
Սյուզան Խարդալյանը գտնում է, որ պատմությունը տղամարդիկ են գրում, և դրա համար էլ քիչ են նշվում կանանց հերոսությունները: Կանանց հետ կապված թեմաները զգայուն են, և տղամարդիկ խուսափում են արծարծել Եղեռնի տարիներին կանանց առնչվող թեման:
Ֆիլմի արձագանքները հիմնականում դրական էին, և ֆիլմի ցուցադրությունից հետո Խարդալյանը բազում նամակներ է ստացել, որտեղ հեղինակները նշել են, որ իրենց տատերն էլ են ունեցել նման պատմություն, ունեցել են դաջվածքներ:

11 Июль 2012 - 10:40 AMT
Фильм Сюзан Хардалян “Татуировки моей бабушки”, рассказывающий о Геноциде армян и представленный во многих странах мира, принимает участие в 9-ом международном кинофестивале “Золотой абрикос”.
Это 58-минутный фильм о Геноциде армян, в котором показаны события, произошедшие со многими женщинами в 1915 году. В картине Сюзан Хардалян попыталась расследовать истинную историю жизни своей умершей бабушки Ханум, пережитые ею во время Геноцида армян страдания и насилие.
“Искусство может затронуть проблему, но оно не может решать политические вопросы”, – сказала она.
Сюзан Хардалян – свободная писательница и кинодеятель. По профессии она журналист, училась в университетах Бейрута и Парижа. Является автором более 20 фильмов, которые были показаны в США и Европе. Это фильмы “Ненавижу собак”, “Молодой Фрейд из Газы”, “Возвращение к Арарату”.
Во время пресс-конференции, говоря об успехе картины, Сюзан Хардалян сказала, что фильм с интересом смотрели в разных странах мира, поскольку сама тема интересна, в ней в определенной степени присутствует интимное содержание, а это интересует всех.
Она считает, что историю пишут мужчины, поэтому героизм женщин в ней почти не отражается. Женские истории полны чувств, а мужчины избегают темы судьбы женщин в годы Геноцида армян.
Фильм везде принимался достаточно тепло, после показа картины Сюзан Хардалян получила огромное количество писем от людей, чьи бабушки прошли через подобные испытания и у которых были такие же татуировки.