Հուլիսի 7-ին Բուենոս Այրեսում տեղի ունեցավ «Բուենոս Այրեսը տոնում է Հայաստանը» խորագրով բացօթյա փառատոն-համերգ` քաղաքի կառավարության, ՀՀ սփյուռքի նախարարության և Արգենտինայում ՀՀ դեսպանության հովանավորությամբ: Այն կազմակեպվել էր և անցկացվեց ՀԲԸՄ Բուենոս Այրեսի մասնաճյուղի կողմից:
Ինչպես հայտնում է ԱԳՆ մամլո ծառայությունը, քաղաքի կենտրոնական փողոցներից մեկում տեղակայված բեմահարթակում հանդես եկան Նյու Յորքից հատուկ այդ նպատակով ժամանած ամերիկահայ «Շուշի» պարախումբը, ամերիկահայ երաժիշտներ և երգիչներ, ինչպես նաև արգենտինահայ համայնքում ճանաչում գտած «Գայանե», «Մասիս» և «Նաիրի» համույթները:
Միջոցառման շրջանակներում բացվել էին հայ մշակույթին, պատմությանը և խոհանոցին ծանոթացնող մի շարք տաղավարներ:
Համերգին ներկա էին Արգենտինայում ՀՀ դեսպան Վահագն Մելիքյանը, Բուենոս Այրեսի կառավարության համայնքների հետ համագործակցության քարտուղար Կլաուդիո Ավրուխը, արգենտինահայ համայնքային կառույցների ղեկավարներ, տեղական իշխանությունների և ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներ:

7 июля в Буэнос-Айресе состоялся фестиваль-концерт “Праздник Армении в Буэнос-Айресе” под открытым небом, спонсорами которого выступили городские власти, Министерство диаспоры РА и посольство РА в Аргентине.
Он организован филиалом Армянского благотворительного общего союза в Буэнос-Айресе.
Как сообщают в пресс-службе МИД РА, на одной из центральных улиц города на установленной сцене выступили приехавшие из Нью-Йорка танцевальная группа “Шуши”, американские музыканты и певцы армянского происхождения, а также пользующиеся популярностью в армянской диаспоре Аргентины ансамбли “Гаяне”, “Масис” и “Наири”.
В рамках мероприятия был открыт ряд павильонов, знакомящих с армянской культурой, историей и национальной кухней.
На концерте присутствовали посол Армении в Аргентине Ваагн Меликян, секретарь по сотрудничеству с диаспорами правительства Буэнос-Айреса Клаудио Аврух, руководители армяно-аргентинских общинных структур, местные власти и представители СМИ.