Ռուսական «Սբերբանկ Կապիտալ» ՍՊԸ («Սբերբանկ Ռոսսիի» ԲԲԸ դուստր ընկերություն) ձեռք բերեց 49% բաժնետոմսերն այն ընկերության, որին պատկանում է Հայաստանի Հանրապետության Կոտայքի մարզի Լուսաջուր ոսկու հանքաքարի նախագիծը: Լուսաջուր հանքավայրի արդյունահանման արտոնագիրը պատկանում է «Պարամաունտ Գոլդ Մայնինգ» ՓԲԸ, որը գրանցված է Հայաստանում: Բաժնետոմսերի մնացյալ 51% հայգործարար Տիգրան Արզաքանցյանին է պատկանում:
Երևան քաղաքից 70 կմ հեռավորության վրա գտնվող հանքավայրի արդյունաբերական շահագործումը նախատեսվում է սկսել մինչև 2012 թվականի վերջը: Ոսկու պաշարները C1+ C2 կարգերով կազմում են 18,5 տոննա: 2013 թ. վերջին ամբողջ հզորությամբ գործարկվելուց հետո նախատեսվում է ամեն տարի արդյունահանել 0,7-1,0 տոննա ոսկի: Ծրագրի շրջանակներում արդեն կառուցված է հարստացուցիչ ֆաբրիկա տարեկան 150 հազար տոննա հանքաքար արտադրողականությամբ: Ներկայումս ձեռք են բերում սարքավորումներ ստորգետնյա արդյունահանման համար, սկսվում է ճանապարհների և այլ ենթակառուցվածքների շինարարությունը:
«Սբերբանկ Կապիտալը» առաջին անգամ եկավ Հայաստան որպես խոշոր ներդրումային գործընկեր, որի մասնակցությունը համատեղ նախագծի հաջողության երաշխիքն է: Մեր համագործակցությունն ունի մեծ հեռանկարներ, որովհետև ռուսաստանյան գործընկերը լուրջ հետաքրքրություն է ցուցաբերում Հայաստանի այլ հանքավայրերի հանդեպ ևս»,- հայտարարեց Տիգրան Արզաքանցյանը: Նրա հավաստմամբ, Լուսաջրի շահագործումը կստեղծի մինչև 450 բարձր վարձատրվող աշխատատեղ:
«Սբերբանկ Կապիտալ» ՍՊԸ համար հայկական նախագծում փայաբաժնի ձեռքբերումը գործունեության աշխարհագրության ընդլայնման ռազմավարության մասն է: Այս ներդրումային ընկերությունը ռուսաստանյան խոշորագույն բանկի`«Սբերբանկ Ռոսսիի» ԲԲԸ դուստր կառույցն է և նրա գործընկերը տարբեր ոլորտներում ակտիվների կառավարման գծով:

12 Июль 2012 - 08:41 AMT
Российское ООО «Сбербанк Капитал» (дочерняя компания ОАО «Сбербанк России») приобрело 49% акций компании, владеющей золоторудным проектом Лусаджур в Котайкской области Армении. Лицензия на разработку месторождения Лусаджур принадлежит ЗАО «Парамаунт Голд Майнинг», зарегистрированному в Армении. Владельцем остальных 51% акций является армянский бизнесмен Тигран Арзаканцян.
Промышленную эксплуатацию месторождения, расположенного в 70 км от г. Ереван, планируется начать до конца 2012 года. Запасы золота по категориям C1+ C2 составляют 18,5 т. После выхода на полную мощность в конце 2013 г. ежегодно планируется добывать 0,7-1,0 тонн золота. В рамках проекта уже построена обогатительная фабрика производительностью 150 тыс. тонн руды в год. В настоящее время приобретается оборудование для подземной добычи, начинается строительство дорог и других объектов инфраструктуры.
«Сбербанк Капитал» впервые пришел в Армению как крупный инвестиционный партнер, участие которого является гарантией успеха совместного проекта. Наше сотрудничество имеет широкие перспективы, поскольку российский инвестор проявляет интерес к освоению и других рудных месторождений Армении”, – заявил Тигран Арзаканцян. По его словам, разработка Лусаджура создаст до 450 высокооплачиваемых рабочих мест.
Для ООО «Сбербанк Капитал» приобретение доли в армянском проекте стало частью стратегии по расширению географии деятельности. Эта инвестиционная компания является дочерней структурой крупнейшего российского банка – ОАО “Сбербанк России” и его партнером по управлению активами в различных отраслях.